Ուսումնասիրելով ՀՀ առեւտրային բանկերի հրապարակած միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունները` Banks.am-ը ներկայացնում է 2016թ. առաջին եռամսյակում բանկային հատվածի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների վերլուծությունը:
Ակտիվները կրճատվել են
ՀՀ առեւտրային բանկերի ընդհանուր ակտիվների ծավալը 2016թ. առաջին եռամսյակին 2015թ. վերջի համեմատ նվազել է 0,9%-ով` կազմելով 3 507,8 մլրդ դրամ: Ընդ որում, 0,5%-ով կրճատվել է նաեւ բանկերի կողմից հաճախորդներին տրամադրված վարկերի եւ այլ փոխատվությունների ծավալը` հասնելով 2 144,2 մլրդ դրամի:
Ակտիվների մեծությամբ առաջատարն Ամերիաբանկն է: Բանկն իր 507,7 մլրդ դրամ ցուցանիշով գլխավորում է ցանկը`չնայած նախորդ տարվա վերջի նկատմամբ արձանագրած 1,6%-անոց անկմանը: Ամերիաբանկին բաժին է ընկնում բանկային համակարգի ընդհանուր ակտիվների շուրջ 14,5%-ը: Բանկն առաջատար է նաեւ վարկավորման ծավալներով (311,9 մլրդ դրամ, աճ` 2,1%):
Երկրորդ ամենախոշոր բանկը, ըստ ակտիվների մեծության, Արդշինբանկն է: 2016թ. առաջին եռամսյակում բանկն արձանագրել է ակտիվների ծավալի աճ՝ 15,1%-ի չափով` մինչեւ 461,15 մլրդ դրամ: Ընդ որում, բանկի տրամադրած վարկերի ծավալները կազմել են 302,4 մլրդ դրամ` գերազանցելով նախորդ ցուցանիշը 10,1%-ով:
Ակտիվների ծավալով ամենախոշոր բանկերի հնգյակում են նաեւ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը` 314,8 մլրդ դրամ ցուցանիշով (2015թ. վերջի նկատմամբ՝ 1,5% աճ), Հայբիզնեսբանկը` 297,4 մլրդ դրամ (անկում` 3%) եւ Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը` 279,2 մլրդ դրամ (աճ` 1,6%): Այս բանկերի վարկավորման ծավալները հաշվետու ժամականաշրջանում կազմել են համապատասխանաբար 176,9 մլրդ դրամ (անկում` 3,7%), 210 մլրդ դրամ (աճ` 1,9%) եւ 170,8 մլրդ դրամ (աճ` 1%):
Հինգ առաջատար բանկերին բաժին է ընկնում բանկային համակարգի ընդհանուր ակտիվների 53%-ը: Առաջատարների հնգյակը 2015թ. վերջի համեմատ մնացել է գրեթե անփոփոխ:
Պարտավորությունները նվազել են
ՀՀ առեւտրային բանկերի պարտավորությունների ընդհանուր ցուցանիշը 2016թ. առաջին եռամսյակում 2015թ. չորրորդ եռամսյակի նկատմամբ նվազել է 1,3%-ով` կազմելով 2 945,2 մլրդ դրամ:
Առաջատար բանկը, ըստ պարտավորությունների մեծության, Ամերիաբանկն է: Բանկի ցուցանիշը 2016թ. առաջին եռամսյակում նվազել է 2,1%-ով` կազմելով 447,1 մլրդ դրամ:
Պարտավորությունների մեծությամբ ամենախոշոր հաջորդ բանկը Արդշինբանկն է` 411,3 մլրդ դրամ ցուցանիշով (աճ` 16,8%):
Նրան հաջորդում են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը` 272,7 մլրդ դրամ (2015թ. վերջի համեմատ՝ 1,3% աճ), Հայբիզնեսբանկը` 268,1 մլրդ դրամ (անկում` 3,6%) եւ Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը` 221,7 մլրդ դրամ (աճ` 1,4%) ցուցանիշով:
Կապիտալիզացիան շարունակվում է
ՀՀ բանկային համակարգի կապիտալի ընդհանուր ծավալը 2016թ. առաջին եռամսյակում ավելացել է 1,3%-ով` կազմելով շուրջ 562,6 մլրդ դրամ:
Ընդհանուր կապիտալի (հաշվեկշռում ներկայացված) մակարդակով առաջատարը շարունակում է մնալ Ամերիաբանկը: Բանկի ընդհանուր կապիտալը 2016թ. առաջին երեք ամիսներին ավելացել է 2,2%-ով` հասնելով 60,6 մլրդ դրամի:
Նրան հաջորդում է Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը`57,5 մլրդ դրամ ցուցանիշով, որը 2015թ. վերջին եռամսյակի համեմատ աճել է 2,7%-ով:
Կապիտալի ցուցանիշով առաջատար մյուս բանկերն են Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը` 54 մլրդ դրամ (աճ` 1,7%), Արդշինբանկը` 49,9 մլրդ դրամ (աճ`2,8%) եւ Ինեկոբանկը` 42,1 մլրդ դրամ (աճ` 3,3%):
Ինչպես հայտնի է, 2017թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ կմտնի ՀՀ Կենտրոնական բանկի որոշումը` բանկերի նորմատիվային ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափը 5 մլրդ դրամից 30 մլրդ-ի հասցնելու վերաբերյալ: Այս որոշման ֆոնին հայաստանյան բանկերն ավելացնում են իրենց կապիտալը` ձգտելով համապատասխանել ԿԲ պահանջին:
Հարկ է նշել, որ ԿԲ վերոնշյալ պահանջը վերաբերում է ոչ թե բանկերի հաշվեկշռում արտացոլված կապիտալի ցուցանիշին, այլ նորմատիվային կապիտալին: Այն որոշակիորեն տարբերվում է հաշվեկշռում ներկայացվող ցուցանիշից՝ պայմանավորված դրանց հաշվարկման մեթոդաբանական առանձնահատկություններով:
2016թ. առաջին եռամսյակում ԿԲ նոր պահանջին բավարարող բանկերի ցանկը համալրվել է եւս մեկով. ավելացել է Արմսվիսբանկը:
Այսպիսով, 2016թ. մարտի վերջի դրությամբ ԿԲ պահանջին բավարարում են հետեւյալ 7 բանկերը`Ամերիաբանկ, Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ, Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ, Արդշինբանկ, Ինեկոբանկ եւ Արմսվիսբանկ:
Երեք բանկի (Հայբիզնեսբանկ, Պրոմեթեյ Բանկ եւ Արարատբանկ) նորմատիվային ընդհանուր կապիտալը գտնվում է համեմատաբար ապահով՝ 20-30 մլրդ դրամի սահմաններում, եւս 6 բանկինը (Յունիբանկ, Կոնվերս Բանկ, Մելլաթ Բանկ, Հայէկոնոմբանկ, Անելիք Բանկ եւ Արցախբանկ)՝ 10-20 մլրդ դրամի սահմաններում, իսկ 4 բանկի (Զարգացման Հայկական Բանկ, Առէկսիմբանկ- Գազպրոմբանկի Խումբ, Բիբլոս Բանկ Արմենիա եւ ԲՏԱ Բանկ) նորմատիվային կապիտալը չի գերազանցում 10 մլրդ-ը:
Բանկերն ավելի շատ են վաստակել
Հայաստանյան բանկերը տարվա առաջին եռամսյակում արձանագրել են շուրջ 3,1 մլրդ դրամ զուտ շահույթ, որը 34,3%-ով գերազանցում է 2015թ. առաջին եռամյսակի ցուցանիշը:
Եռամսյակը շահույթով են փակել 16 առեւտրային բանկ, որոնց շահույթի ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 7,8 մլրդ դրամ, իսկ 4 բանկ կրել է վնաս՝ 4,7 մլրդ դրամի չափով:
Հատկանշական է, որ 2016թ. առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ կրճատվել են ինչպես շահույթով աշխատած բանկերի շահույթը (9,2%), այնպես էլ վնասով աշխատածների վնասը (25,1%):
Շահույթի մեծությամբ առաջատարն Ամերիաբանկն է: Բանկը 2016թ. առաջին եռամսյակում վաստակել է շուրջ 1 195,9 մլն դրամ, ինչը զիջում է նրա նախորդ տարվա նույն եռամսյակի ցուցանիշը 18,7%-ով:
Մյուս առաջատար բանկը, ըստ շահույթի մեծության, Ինեկոբանկն է: Բանկի շահույթն այս տարվա առաջին եռամսյակին կազմել է 1 172,3 մլն դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 16%-ով:
Նրան հաջորդում են Արդշինբանկը` 1 126 մլն դրամ (աճ` 43,9%), Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը`1 117,7 մլն դրամ (աճ` 42,6%) եւ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը` 750 մլն դրամ (անկում` 55,2%) ցուցանիշով:
Ուշագրավ է, որ միայն հինգ առաջատար բանկերին բաժին է ընկել բանկային համակարգի ընդհանուր շահույթի 68,6%-ը:
Եռամսյակը վնասով են փակել Առէկսիմբանկ- Գազպրոմբանկի Խումբը` 2 950,1 մլն դրամ, Անելիք Բանկը` 1 545,7 մլն դրամ, Բիբլոս Բանկ Արմենիան` 178,2 մլն դրամ եւ ԲՏԱ Բանկը` 48,4 մլն դրամ:
Ստորեւ բերված աղյուսակում ներկայացված են ՀՀ առեւտրային բանկերի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները՝ 2016թ. 1-ին եռամսյակի դրությամբ: Բանկերը դասավորված են` ըստ ակտիվների մեծության` ամենամեծից ամենափոքրը:
Վերլուծության մեջ առանձին ներկայացված չեն ՊրոԿրեդիտ Բանկի տվյալները, քանի որ, ինչպես Banks.am-ին հայտնել են Ինեկոբանկում, բանկի ցուցանիշներն արդեն իսկ ներառված են Ինեկոբանկի հաշվետվություններում, չնայած որ բանկերի միացման գործընթացը դեռեւս չի ավարտվել: Ինչ վերաբերում է միացման փուլում գտնվող ԲՏԱ Բանկին եւ Հայէկոնոմբանկին, ապա նրանց ցուցանիշները դեռեւս ներկայացվում են առանձին:
Աղյուսակի տվյալները վերցված են բանկերի հրապարակած միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվություններից: