Վրաստանի վարչապետը ներդրումային հիմնադրամ կուղղի մոտ $1 մլրդ
Վրաստանի ներդրումային հիմնադրամ կներդրվի $6 մլրդ, ասել է Վրաստանի Գործընկերային հիմնադրամի փոխտնօրեն Գեորգի Բաչիաշվիլին:
«Ներդրողների ցանկում կլինեն Բադրի Պատարկացիշվիլիի ընտանիքը, երկու սուվերեն հիմնադրամներ Արաբական Էմիրություններից, հիմնադրամներ Ադրբեջանից եւ Ղազախստանից, մասնավոր ընկերություններ Թուրքիայից, Ղազախստանից եւ Չինաստանից», - ասել է Բաչիաշվիլին, նշելով, որ հիմնադրամի համաֆինանսավորողներից է լինելու նաեւ Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, ով անձնական միջոցներից կներդնի մոտ $1 մլրդ:
Ս.թ. սեպտեմբերից Վրաստանում կսկսի գործել նաեւ Գործընկերային հիմնադրամի հիման վրա ստեղծվող սուվերեն հիմնադրամը, որը կֆինանսավորի խոշոր նախագծեր: Այդ հիմնադրամի գործընկերը կհանդիսանա ներդրումային JP Morgan խումբը, որի բաժնետերերից է Բիձինա Իվանիշվիլին:

Премьер-министр Грузии внесет в инвестиционный фонд около $1 млрд
В Инвестиционный фонд Грузии будет вложено $ 6 млрд, заявил сегодня замдиректора Партнерского фонда Грузии Георгий Бачиашвили.
«Среди инвесторов будет семья Бадри Патаркацишвили, два суверенных фонда из Арабских Эмиратов, фонды из Азербайджана и Казахстана, частные компании из Турции, Казахстана и Китая», - сказал Бачиашвили, отметив, что среди софинансистов фонда будет и сам премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, который вложит в фонд около 1 миллиарда долларов.
C сентября в Грузии также начнет действовать суверенный фонд, созданный на базе Партнерского фонда и финансирующий крупные проекты. Партнером суверенного фонда выступит инвестиционная группа JP Morgan, одним из акционеров которого является Бидзина Иванишвили.