Հայաստանի ներկա վիճակը հստակորեն պահանջում է “արմատական փոփոխություններ”, ասել է վարչապետը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ “մեր ներկա վիճակը հստակորեն պահանջում է արմատական փոփոխություններ եւ համարձակ նախաձեռնություններ”։
Վարչապետն այդ մասին ասել է այսօր` Բրյուսելում ելույթ ունենալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական ասամբլեայի նիստին:
«Հայաստանը շատ հաստատակամ է այս ճանապարհի վրա։ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ, Հայաստանը քաղաքական կամք ունի` արագացնելու բարեփոխումների գործընթացը», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետն ընդունել է, որ «ներկայումս Հայաստանում կա ճեղքվածք`հայտարարագրված արժեքների եւ իրականության միջեւ»։
«Չնայած, որ մենք Եվրոպային ունենք ավելի շատ մոտ արժեքներ եւ ավանդույթներ, Օսմանյան կայսրության եւ Խորհրդային Միության  հարյուրամյակների ժառանգությունը հիմնարար կերպով ձեւավորել է մեր հասարակական վարքականոնները։ Սակայն, մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները վարքագծի փոփոխման ներուժ ունեն։ Դրանք սկսվում են ընտրական գործընթացների բարելավումով, գույքային իրավունքների պաշտպանության ուժեղացմամբ, դատաիրավական անկախության երաշխիքներով եւ միջին խավի ստեղծման խթանմամբ, տնտեսապես եւ սոցիալապես պատասխանատու ընտրողների եւ քաղաքացիների խավի ձեւավորմամբ։ Սա է այն հիմքը, որի վրա կառուցված  է մեր կառավարության բարեփոխումների օրակարգը», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Cитуация в Армении требует «радикальных изменений», заявил премьер-министр
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня, что ситуация в Армении «явно требует радикальных йзменений и смелых инициатив».
Премьер-министр заявил об этом, выступая сегодня на заседание политической ассамблеи Европейской народной партии в Брюсселе.
«Армения полна решимости пройти этот путь. Во главе с президентом Сержем Саргсяном у Армении есть политическая воля по ускорению реформ», - заявил Тигран Саргсян.
Премьер-министр согласился с тем, что «на данный момент в Армении есть трещина между провозглашаемыми ценностями и реальностью».
«Несмотря на то, что у нас есть больше ценностей и традиций, близких Европе, наследие Османской Империи и Советского Союза оставило свой отпечаток на наших общественных правилах поведения. Однако мы верим, что демократические реформы обладают потенциалом для изменения поведения», - заявил Тигран Саргсян.