ԿԲ-ն Nasdaq OMX-ի հետ քննարկում է կենտրոնացված ռեեստրավարման ներդրման հարցը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կենտրոնական բանկը Nasdaq OMX ընկերության հետ քննարկում է կենտրոնացված ռեեստրավարման և պահառության նոր համակարգի ներդրման հարցը:
Քննարկվող տարբերակներից մեկն այն է, որ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի (ՀԿԴ) կողմից իրականացվեն բոլոր ընկերությունների (որոնց կողմից թողարկված արժեթղթերի ռեեստրի վարումը պետք է հանձնվի մասնագիտացված ռեեստրավարին) ռեեստրի վարումը, ինչպես նաև արժեթղթերի կենտրոնացված պահառության (արժեթղթերի հաշիվների վարման) գործառույթները, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ-ում:
Նշված համակարգի հիմնական փոփոխությունը կարող է լինել այն, որ բոլոր ռեեստրավարման և պահառության ծառայությունները կենտրոնացված կերպով կվարվեն ՀԿԴ կողմից, ներառյալ այն ընկերությունների մասով, որոնց ռեեստրը վարվում է այլ մասնագիտացված ինստիտուտների կողմից: Այդ դեպքում ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձինք կհանդիսանան միջնորդներ (հաճախորդների սպասարկման մասով) հաճախորդների և ՀԿԴ միջև, կամ այսպես կոչված «մուտքի կետեր»` ՀԿԴ հետ կնքված պայմանագրի հիման վրա:
Այդպիսի մոտեցման դեպքում կապահովվի տվյալների առավել ամբողջական և անվտանգ պահպանումը, ավտոմատացված կերպով մշակումը, կբարձրանա առավել օպերատիվ և ճշգրիտ տեղեկատվության հասանելիությունը համապատասխան անձանց, նշեցին ԿԲ-ում:

ЦБ обсуждает с НАСДАК ОЭМЭКС вопрос внедрения централизованного реестра
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк (ЦБ) Армении обсуждает с фондовой биржей НАСДАК ОЭМЭКС Армения вопрос внедрения централизованного реестра и  новой системы хранения ценных бумаг.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, одним из обсуждаемых вариантов является передача Центральному депозитарию Армении (ЦДА) функций ведения реестра акций всех организаций (ведение реестра акции которых должно быть передано специалированным реестроводам) и централизованного хранения ценных бумаг (учет прав их собственности).
Основным изменением отмеченной системы может быть то, что все услуги по ведению реестра и хранению будут централизованы в ЦДА, включая акции тех компаний, реестр которых ведется другими специализированными институтами. В этом случае лица, предоставляющие инвестиционные услуги, станут посредниками между клиентами и ЦДА, или так называемыми “точками входа” на основе договора, заключенного с ЦДА.
При таком подходе будет обеспечено более целостное и безопасное хранение данных, их автиматизированная обработка, повысится доступность более оперативной и достоверной информации, отметили в ЦБ.