ՀՀ արդյունաբերական հատվածը կարող է էլեկտրաէներգիայի ծախսերը կրճատել շուրջ 15%-ով
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում մեկնարկել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) կողմից կազմակերպված «Էներգախնայողություն Expo 2011» ցուցահանդեսը:
Ինչպես բացման արարողությանը հայտնել է IFC-ի Կովկասյան տարածաշրջանի տնօրեն Թոմաս Լյուբեքը, ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է աջակցել հայաստանյան ձեռնարկատերերին էներգախնայողության մակարդակը բարձրացնելու հարցում:
Հայ գործարարների շրջանում IFC-ի անցկացրած «Էներգախնայողություն. զարգացման նոր ռեսուրս» հարցումը վկայում է, որ ՀՀ արդյունաբերական հատվածը կարող է էլեկտրաէներգիայի ծախսերը կրճատել 14.5%-ով:
Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների փոխնախարար Լեւոն Վարդանյանը հայտարարել է, որ նախարարության խնդիրն է բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել Հայաստանում էներգախնայող համակարգի ներդրման համար: Նրա խոսքերով, էներգախնայողության խնդիրը վերաբերում է երկրի կենսագործունեության բոլոր ոլորտներին, սակայն բազմաթիվ գերատեսչություններ ու մասնավոր ընկերություններ չեն գիտակցում խնդրի կարեւորությունը:
«Էներգախնայողության ոլորտը ֆինանսական մեծ օժանդակության կարիք ունի, սակայն ՀՀ բյուջետային միջոցները դեռեւս թույլ չեն տալիս լուծել այդ խնդիրները»,- ասել է փոխնախարարը:

Промышленный сектор Армении может сократить расходы на электроэнергию почти на 15%
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Ереване открылась выставка «Энергосбережение Expo 2011», организованная Международной финансовой корпорацией (IFC).
Как сообщил на церемонии открытия региональный директор IFC на Кавказе Томас Любек, основная цель выставки - содействие армянским предпринимателям для повышения уровня энергосбережения.
Опрос IFC «Энергосбережение: новый ресурс для развития», проведенный среди армянских бизнесменов, свидетельствует о том, что промышленный сектор Армении может сократить расходы на электроэнергию на 14,5%.
Замминистра энергетики и природных ресурсов Левон Варданян заявил, что задачей министерства является создание благоприятной атмосферы для внедрения в Армении энергосберегающей системы. По его словам, вопрос энергосбережения относится ко всем сферам жизнедеятельности страны, однако многие ведомства и частные компании не осознают важность вопроса.
«Сфера энергосбережения нуждается в большой финансовой поддержке, однако бюджетные средства Армении пока не позволяют решать эти вопросы», - сказал замминистра.