«Տրոյկա Դիալոգ»-ի ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանը մտադիր է «փոխել մասնագիտությունը» 2012թ.-ից հետո
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության ղեկավար, Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ռուբեն Վարդանյանը մտադիր է «փոխել մասնագիտությունը» 2012 թվականից հետո:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, Ռուբեն Վարդանյանն այդ մասին ասել է «Ֆինանս» ամսագրի հետ հարցազրույցում: Պատասխանելով ընկերության վաճառքի մասին հնարավոր որոշմանը «Տրոյկա Դիալոգ»-ի խոշոր բաժնետեր Standard Bank-ի արձագանքի մասին հարցին` Ռուբեն Վարդանյանն ասել է.
«Ես նրանց ասել եմ, որ 2012 թվականից հետո փոխելու եմ մասնագիտությունս: Այսինքն, նրանք գիտեին, որ այդ տարբերակը հնարավոր է»:
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե ինչպես է նա տնօրինելու «Տրոյկա Դիալոգ»-ի վաճառքից ստացված գումարը` Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «այդ մասին նույնիսկ չեմ մտածել» եւ նկատել է, որ «ես ունեմ մեծ թվով տարբեր նախագծեր»:
Միաժամանակ, «Տրոյկա Դիալոգ»-ի ղեկավարը հասկացրել է, որ չի ծրագրում շարունակել զբաղվել բիզնեսով:
«Եթե ես գնամ, ուրեմն կգնամ: Ինչո՞ւ վաճառել բիզնեսը, որպեսզի կրկին դառնալ բանկիր: Թեեւ, եթե ես հիմա ձեզ դա ասեմ, դուք ինձ 2012 թվականին կհիշեցնեք. «Ռուբեն, հարցազրույցի ընթացքում դու ասացիր, որ կգնաս, սակայն դու չես գնում»»:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կա՞ն արդյոք գաղափարներ, որոնք նրան ոգեւորել են վերջին շրջանում, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է.
«Ինձ ստիպում է մտածել բիզնեսի բարոյաէթիկական կողմը: «Շուկայի աներեւույթ ձեռք» մոդելը չի գործում: Այն մոդելին, երբ պետությունը որպես ինստիտուտ կարող է արդյունավետ սեփականատեր լինել, ես չեմ հավատում: Այն ուրիշ գործառույթներ ունի: Այդ պատճառով, եթե ինչ-որ մեկն ինձ ասում է որեւէ նոր մոդելի մասին, ես միանգամից մտածում եմ` ինչպե՞ս կփոխվի պետության կամ «ցանցային մարդկանց» դերն ապագայում: Օրինակ, ասում են, որ XXI դարում մարդիկ են լինելու հիմնական ակտիվը: Եվ նրանք կարող են ազատ մի երկրից մյուսը տեղափոխվել, ապրել ու աշխատել այնտեղ, որտեղ նրանց համար ավելի անվտանգ է, որտեղ կարող են ինքնարտահայտվել: Սակայն պետություններն այդժամ կունենան լուրջ խնդիրներ, ընդ որում` բոլորը: Հայտնի է, որ կան 3-5% մարդիկ, ովքեր փոխում են աշխարհը եւ իրոք ազդում ապագայի վրա: Եթե նրանք «քվեարկեն ոտքերով», ապա սահմանափակում կդրվի տարագրության վրա: Քանի որ եթե նրանք գնան, դա կնշանակի ցանկացած երկրի վերջը»:

Глава «Тройки Диалог» Рубен Варданян намерен «менять профессию» после 2012 года
Ереван/Медиамакс/. Глава компании «Тройка Диалог», член Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении Рубен Варданян намерен «менять профессию» после 2012 года.
Как сообщает агентство Медиамакс, Рубен Варданян сказал об этом в интервью журналу «Финанс». Отвечая на вопрос о реакции крупного акционера «Тройки Диалог» Standard Bank-а на возможное решение о продаже компании, Рубен Варданян сказал:
«Я им говорил, что после 2012 года буду менять профессию. То есть они знали, что такой вариант возможен».
Отвечая на вопрос, как он будет распоряжаться деньгами, которые получит после продажи «Тройки Диалог», Рубен Варданян сказал, что «даже не думал об этом» и заметил, что « у меня большое количество разных проектов».
При этом глава «Тройки Диалог» дал понять, что не планирует продолжать заниматься бизнесом.
«Если я уйду, то уйду. Зачем продавать бизнес, чтобы снова становиться банкиром? Хотя, если я вам сейчас это скажу, вы мне потом в 2012 году напомните: «Рубен, на интервью ты отвечал мне, что уйдешь, а ты не уходишь».
Отвечая на вопрос, есть ли какие-то экономические идеи, которые его воодушевили или заставили задуматься, Рубен Варданян сказал:
«Меня сильно заставляет задуматься морально-этическая сторона бизнеса. Модель «невидимая рука рынка» не работает. В модель, что государство как институт может быть эффективным собственником, я не верю. У него другие функции. Поэтому, если кто-то говорит мне про какую-то новую модель, то я сразу думаю, как будет меняться роль государства или «сетевых людей» в будущем. Например, говорят, что в XXI веке люди будут основным активом. И эти люди смогут свободно переезжать из одной страны в другую, жить и работать там, где им наиболее безопасно, где можно себя реализовать. Но у государств тогда будут большие проблемы, причем у всех. Известно, что есть 3-5% людей, которые меняют мир и реально воздействуют на будущее. Если они будут голосовать ногами, то будет введено ограничение на эмиграцию. Потому что, если они уедут, то любой стране придет конец».