Դեպի Տաթեւի վանք ճոպանուղու բացումը կկայանա հոկտեմբերի 16-ին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հալիձոր գյուղը Տաթեւի վանքի հետ կապող` աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղու բացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 16-ին:
Ինչպես հայտնել է ճոպանուղու եւ ենթակառուցվածքի շինարարարական աշխատանքների ղեկավար, Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի /ՀԱՄՀ/ Խորհրդի անդամ Արտաշես Ղազախեցյանը, շինարարական աշխատանքները ավարտական փուլում են, եւ սեպտեմբերի կեսից կմեկնարկեն ճոպանուղու  փորձարկումները:
Ճոպանուղու ամենաբարձր կետը 330 մետր է, իսկ երկարությունը` 5,7 կմ: Ճանապարհի տեւողությունը 11 րոպե 25 վայրկյան է: Ճոպանուղու խցիկում կարող են տեղավորվել 25 ուղեւորներ:
Արտաշես Ղազախեցյանը նշել է, որ ՀԱՄՀ-ը պլանավորում է կանաչապատման եւ բարեկարգման աշխատանքներ անցկացնել ճոպանուղու շրջակա տարածքներում: Նա նշել է, որ շինարարական աշխատանքներում հիմնականում ներգրավված են Սյունիքի մարզի բնակիչները:
Ճոպանուղու շինարարությունը իրականացնում է ավստրիա-շվեյցարական Garaventa ընկերությունը, իսկ ենթակառուցվածքների շինարարությունը` իտալական RENCO ընկերությունը:
Ճոպանուղու շինարարության նախագծի ընդհանուր արժեքը $13 մլն է:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Վանիկ Վարդանյանը հայտնել է, որ ծրագրի  ընդհանուր արժեքը $45 մլն է, որից $20 մլն-ը հանգանակել է «Ռուբեն եւ Վերոնիկա Վարդանյաններ եւ ընկերներ» հիմնադրամը: Մնացած գումարի ներգրավման նպատակով համապատասխան բիզնես-պլան է մշակվելու:
Ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները իրականացնում է ՀՀ կառավարությունը, իսկ ՀԱՄՀ-ը վերականգնում է անմիջապես Տաթեւի վանք տանող ճանապարհը:
Վանիկ Վարդանյանն ասել է, որ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը պետության եւ մասնավոր հատվածի համագործակցության լավ օրինակ է, որն ուղղված է մարզի զարգացմանն ու Հայաստանում զբոսաշրջության խթանմանը:
Վանական համալիրի վերականգնումը նախատեսվում է ավարտել 2013 թվականին: Ծրագրի երկրորդ փուլն ենթադրում է հյուրանոցի կառուցում:

Открытие канатной дороги к монастырю Татев состоится 16 октября
Ереван /Медиамакс/. Открытие самой длинной в мире реверсивной канатной дороги, которая свяжет село Алидзор с Татевским монастырем, состоится 16 октября.
Как сообщил руководитель строительных работ фуникулера и инфраструктур, член Совета Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Арташес Казахецян, строительные работы находятся на финальной стадии и с середины сентября начнется процесс испытательных работ.
Самая высокая точка фуникулера составляет 330 метров, а длина канатной дороги - 5.7 км. Продолжительность пути составит 11 минут 25 секунд. В кабинке фуникулера одновременно могут находится 25 человек.
Атрашес Казахецян отметил, что ФНКА планирует провести работы по озеленению и благоустройству близлежащих к канатной дороге территорий. Он отметил, что в строительных работах в основном задействованы жители Сюникского марза.
Строительство фуникулера осуществляет австрийско-швейцарская компания Garaventa, а строительные работы инфраструктур реализует итальянская компания RENCO.
Общая стоимость проекта строительства канатной дороги составляет $13 млн.
Руководитель проекта «Возрождение Татева» Ваник Варданян сообщил, что общая стоимость проекта составляет $45 млн, $20 млн из которых пожертвовал фонд «Рубен и Вероника Варданяны и друзья». Для привлечения остальной суммы будет разработан соответствующий бизнес-план.
Строительные работы по ремонту дорог осуществляет правительство Армении, а ФНКА ведет восстановительные работы дороги, ведущей непосредственно к монастырскому комплексу Татева.
Ваник Варданян сказал, что программа «Возрождение Татева» является наглядным примером сотрудничества государства и частного сектора, направленным на развитие региона и стимулирование туризма в Армении.
Реставрацию монастырского комплекса планируется завершить в 2013 году. Второй этап программы предусматривает строительство отеля.