ՀՀ բանկային համակարգի ժամկետանց վարկերի ծավալը մեկ ամսվա ընթացքում կրճատվել է 5%-ով
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելը 2010թ. փետրվարի վերջում կազմել է 754 մլրդ 984 մլն դրամ` հունվարի համեմատ ավելանալով 2.5%-ով, կամ 18 մլրդ 804 մլն դրամով:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, փետրվարի վերջի դրությամբ բանկերի կողմից արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 373 մլրդ 307 մլն դրամ, ազգային արժույթով` 348 մլրդ 737 մլն դրամ:
ՀՀ բանկային համակարգում ժամկետանց վարկերի ծավալը փետրվարի վերջում կազմել է 5 մլրդ 079 մլն դրամ` հունվարի համեմատ կրճատվելով 267 մլն դրամով, կամ 5%-ով:
ՀՀ վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերի ծավալը 2010թ. փետրվարի վերջի դրությամբ կազմել է 50 մլրդ 272 մլն դրամ` հունվարի համեմատ ավելանալով 794 մլն դրամով:
ՀՀ առեւտրային բանկերի կողմից ներգրաված ավանդների ծավալը 2010թ. փետրվարի վերջի դրությամբ կազմել է 664 մլրդ 425 մլն դրամ` հունվարի համեմատ ավելանալով 14 մլրդ 904 մլն դրամով:
Ռեզիդենտ ավանդների ծավալը փետրվարի վերջում կազմել է 545 մլրդ 624 մլն դրամ` հունվարի համեմատ ավելանալով 16 մլրդ 978 մլն դրամով, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտ ավանդները հաշվետու ժամանակահատվածում կրճատվել են 2 մլրդ 075 մլն դրամով` կազմելով 118 մլրդ 801 մլն դրամ:
Արտարժույթով ավանդների ծավալը փետրվարի վերջում կազմել է 496 մլրդ 379 մլն դրամ (ավանդների ընդհանուր քանակի 74.7%-ը), ազգային արժույթով` 168 մլրդ 046 մլն դրամ (25.3%): Հունվարի համեմատ արտարժույթով ավանդների տեսակարար կշիռն ավելացել է 0.3 տոկոսային կետով:
2010թ. փետրվարի վերջում բանկերում ավանդների մնացորդը կազմել է 302 մլրդ 157 մլն դրամ` նախորդ ամսվա համեմատ ավելանալով 2.9%-ով, իսկ 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ` 49%-ով:

Объем просроченных кредитов в банковской системе Армении сократился за месяц на 5%
Ереван/Медиамакс/. Кредитный портфель банков Армении в конце февраля 2010 года составил 754 млрд 984 млн драмов, увеличившись по сравнению с январем на 2.5% или на 18 млрд 804 млн драмов.
Как сообщили Медиамакс в Национальной службе статистики Армении, объем кредитов, предоставленных банками в иностранной валюте по состоянию на конец февраля составил 373 млрд 307 млн драмов, в национальной валюте - 348 млрд 737 млн драмов.
Объем просроченных кредитов в банковской системе Армении в конце февраля составил 5 млрд 079 млн драмов, сократившись по сравнению с январем на 267 млн драмов или на 5%.
Объем кредитов, выданных кредитными организациями Армении по состоянию на конец февраля 2010 года составил 50 млрд 272 млн драмов, увеличившись по сравнению с январем на 794 млн драмов.
Объем привлеченных коммерческими банками Армении депозитов по состоянию на конец февраля 2010 года составил 664 млрд 425 млн драмов, увеличившись по сравнению с январем на 14 млрд 904 млн драмов.
Объем депозитов резидентов составил в конце февраля 545 млрд 624 млн драмов, увеличившись по сравнению с январем на 16 млрд 978 млн драмов, в то время, как депозиты нерезидентов в отчетный период сократились на 2 млрд 075 млн, составив 118 млрд 801 млн драмов.
Объем депозитов в иностранной валюте на конец февраля составил 496 млрд 379 млн драмов (74.7% от общей суммы депозитов), в национальной валюте – 168 млрд 046 млн драмов (25.3%). По сравнению с январем удельный вес депозитов в иностранной валюте увеличился на 0.3 процентных пункта.
Остаток на депозитах в банках в конце февраля 2010 года составил 302 157 млн драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим месяцем на 2.9% и увеличившись по сравнению с тем же периодом 2009 года на 49%.