ԱՄՀ-ն կարծում է, որ 2010թ. Հայաստանում չաշխատող վարկերի չափը կմոտենա 10%-ի
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդպիսի կանխատեսմամբ այսօր հանդես է եկել Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի /ԱՄՀ/ ներկայացուցչության ղեկավար Նինկե Օմեսը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը, ինչպես եւ Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանների երկրների մեծամասնությունը, 2010 թվականին պետք է շարունակեն բյուջեի խթանումը: Նինկե Օմեսն ասել է, որ ԱՄՀ-ն կառավարություններին խորհուրդ է տալիս զգոն լինել եւ չդադարել խթանել տնտեսությունը` հույսը դնելով տնտեսական ցուցանիշների բարելավման վրա:
Նինկե Օմեսի խոսքերով, չնայած համաշխարհային տնտեսության մեջ վերջերս նկատվող էական դրական առաջխաղացումներին, դեռեւս պահպանվում են պետական աջակցությունից վաղաժամ հրաժարվելու եւ հարկաբյուջետային քաղաքականության նկատմամբ վստահության սպառման հետ կապված ռիսկերը:
Նինկե Օմեսը ընդգծել է ԱՄՀ-ի խորհուրդը` Հայաստանում եւ տարածաշրջանի այլ երկրներում պահպանել արժութային ճկուն ռեժիմները մրցունակությանն օժանդակելու համար, շարունակել ձեռնարկատիրական գործունեության պայմանների բարելավմանն ուղղված բարեփոխումները, ինչպես նաեւ աշխատանքներ իրականացնել տարածաշրջանային համագործակցության խորացման եւ ֆինանսական հատվածի զարգացման ուղղությամբ:

МВФ считает, что в 2010 году уровень неработающих кредитов в Армении приблизится к 10%
Как сообщает агентство Медиамакс, с таким прогнозом выступила сегодня руководитель представительства Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Нинке Омес.
По ее словам, Армении, как и большинству стран кавказского и центральноазиатского регионов, следует сохранить в 2010-ом году бюджетное стимулирование. Нинке Омес сказала, что МВФ рекомендует правительствам быть бдительными и не переставать стимулировать экономику, полагаясь на улучшающие экономические показатели.
По словам Нинке Омес, несмотря на наблюдаемые в последнее время существенные положительные сдвиги в мировой экономике, тем не менее сохраняются риски, связанные с преждевременным отказом от государственной поддержки и утратой доверия к налогово-бюджетной политике.
Нинке Омес отметила рекомендацию МВФ сохранить в Армении и других в странах региона гибкие валютные режимы для поддержки конкурентоспособности, продолжить реформы по улучшению условий для предпринимательской деятельности, а также вести работы по услублению регионального сотрудничества и развитию финансового сектрора.