2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն կրճատվել է 16,3%-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 16,3%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, հունվար-հունիս ամիսներին ՀՆԱ ծավալը կազմել է 1 տրլն 119 մլրդ 369.6 մլն դրամ:
Արդյունաբերական արտադրության ծավալը 2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է 281 մլրդ 487.8 մլն դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կրճատվելով 11.5%-ով:
Ամենախոշոր անկումը գրանցվել է շինարարական ոլորտում (53.5%-ով):
Միջին ամսական աշխատավարձը 2008թ. հունվար-հունիս ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ամիսներին ավելացել է 12.7%-ով` կազմելով 98 138 դրամ:
Բյուջետային կազմակերպություններում աշխատավարձն ավելացել է 17.4%-ով` հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 81 282 դրամ, իսկ ոչ բյուջետային կազմակերպություններում` 122 579 դրամ (աճը` 6.9%):
2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին հայկական արտահանումը կրճատվել է 45.9%-ով
ՀՀ արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է 578.8 մլրդ դրամ ($1659.1 մլն)` 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 31.5%-ով:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, արտահանման ծավալները 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել են 45.9%-ով` հաշվետու ժամանակահատվածում կազմելով 98.9 մլրդ դրամ ($281.3 մլն), իսկ ներկրման ծավալները կրճատվել են 27.5%-ով` կազմելով 479.9 մլրդ դրամ ($1378.6 մլն):
Արտաքին առեւտրի հաշվեկշռի դեֆիցիտը 2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին կազմել է 381 մլրդ դրամ, կամ $1 մլրդ 097.3 մլն:

В январе-июне 2009 года ВВП Армении сократился на 16,3%
Ереван /Медиамакс/. В январе-июне 2009 года ВВП Армении сократился на 16.3% по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной статистической службе Армении, объем ВВП в январе-июне составил 1 трлн. 119 млрд. 369.6 млн. драмов.
Объем промышленного производства в стране в январе-июне 2009 года составил 281 млрд. 487.8 млн. драмов, сократившись по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 11.5%.
Самый крупный спад зафиксирован в строительной сфере (на 53,5%).
Среднемесячная зарплата в Армении в январе-июне 2009 года увеличилась по сравнению с тем же периодом 2008 года на 12.7% и составила 98 138 драмов. При этом зарплата в бюджетных организациях увеличилась на 17.4% и составила в отчетный период 81 282 драма, а в небюджетных организациях – 122 579 драмов (рост – 6.9%).
В январе-июне 2009 года армянский экспорт сократился на 45,9%
Внешнеторговый оборот Армении в январе-июне 2009 года составил 578.8 млрд. драмов или $1659.1 млн., сократившись по сравнению с тем же периодом 2008 года на 31,5%.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Национальной статистической службе Армении, объем экспорта сократился на 45.9%, составив в отчетный период 98.9 млрд. драмов или $281.3 млн. Импорт в январе-июне 2009 года сократился по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 27,5%, составив 479.9 млрд. драмов или $1378,6 млн.
Дефицит внешнеторгового баланса в январе-июне 2009 года составил 381 млрд. драмов или $1 млрд 097.3 млн.