Ավարտվել է Հայաստանում առաջին IPO տեղաբաշխումը
Երևան /Մեդիամաքս/. “Արմենբրոկ” ներդրումային ընկերությունն այսօր հայտարարել է “Արցախ ՀԷԿ” ԲԲԸ բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) ավարտի մասին:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Արմենբրոկում”, որը թողարկման տեղաբաշխողը եւ խորհրդատուն է, տեղաբաշխվել է 861 հազ. 652 հասարակ անվանական բաժնետոմս` 1050 դրամ անվանական արժեքով: Տեղաբաշխված բաժնետոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 904 մլն 634 հազ. 600 դրամ: Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմում էր է 3 մլրդ 450 մլն 750 դրամ, իսկ տեղաբաշխվող բաժնետոմսերի քանակը` 3 մլն 285 հազ. 715:
“Արմենբրոկում” տեղեկացրել են, որ “Արցախ ՀԷԿ”-ի բաժնետոմսերը ձեռք են բերել 1023 ներդրողներ, որոնց թվում` անհատ եւ իրավաբանական անձինք Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից, ԱՄՆ-ից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից, Սլովակիայից, Ավստրիայից, Ռուսաստանից, Իրանից եւ ԱՄԷ-ից:
“Տեղաբաշխման նման լայն աշխարհագրությունը փաստում է նաեւ այն մասին, որ միջազգային բիզնեսը եւ օտարերկրյա ներդրողները ճանաչում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը եւ նրա գործարար միջավայրի արդյունավետությունը”,- նշել են “Արմենբրոկում”` հավելելով, որ ճգնաժամային իրավիճակի, առաջատար ֆոնդային ինդեքսների անկման եւ արժույթների փոխարժեքների  կտրուկ տատանումների պայմաններում հրապարակային տեղաբաշխման միջոցով ավելի քան 900 մլն դրամ ծավալով ֆինանսական միջոցների ներգրավումը “օբյեկտիվորեն մեծ հաջողություն կարող է համարվել”:
“Արմենբրոկում” նաեւ հայտնել են, որ արդեն սկսվել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում բաժնետոմսերի ցուցակման հայտի եւ փաստաթղթերի փաթեթի ձեւավորման գործընթացը:

Завершено размещение первого в Армении IPO
Ереван /Медиамакс/. Инвестиционная компания “Арменброк” объявила сегодня о завершении размещения первичного публичного размещения акций (IPO) OAO “Арцах ГЭС”.
Как сообщили Медиамакс в “Арменброк”, являющейся андеррайтером и консультантом эмиссии, было размещено 861 тыс. 652 обыкновенных именных акций номинальной стоимостью в 1050 драмов. Общий объем размещения составил 904 млн. 634 тыс. 600 драмов.
При этом общий объем эмиссии составлял 3 млрд. 450 млн. 750 драмов, а количество размещаемых акций - 3 млн. 285 тыс. 715.
В “Арменброк” сообщили, что акции ОАО “Арцах ГЭС” приобрели 1023 инвесторов, среди которых физические и юридические лица из Армении, Нагорного Карабаха, США, Швейцарии, Франции, Словакии, Австрии, России, Ирана и ОАЭ.
“Подобная широкая география размещения свидетельствует о том, что международный бизнес и иностранные инвесторы знают Нагорно-Карабахскую Республику и эффективность ее деловой среды”, - отметили в “Арменброк”, добавив, что в условиях глобального кризиса в мировой экономике привлечение более 900 млн. драмов посредством публичного размещения “объективно может считаться большим успехом”.
В “Арменброк” также сообщили, что в настоящее время уже начался процесс оформления  документов и заявки на прохождение листинга на НАСДАК ОЭМЭКС Армения.