ՀՀ-ում քարտերով անկանխիկ գործառնությունների ծավալն ավելացել է 44,8%-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ տարածքում պլաստիկ քարտերով իրականացվել է 85 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալի 1793463 գործառնություն:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունում, քարտերով
անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է մոտ 6.5 մլրդ դրամ:
Հաշվետու եռամսյակում քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է քարտային գործառնությունների մոտ 7.7%-ը: Ընդհանուր առմամբ քարտերով անկանխիկ գործառնությունների ծավալն 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 2 մլրդ դրամով (44,8%):
2009թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի քանակը կազմել է 483243, ինչը 2008թ. չորրորդ եռամսյակի ցուցանիշը գերազանցում է 6.4%-ով (28886 քարտով):
2009թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ գործող ArCa (Armenian Card) քարտերի քանակը 2008թ. չորրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 9.9%-ով (19743 քարտով)` կազմելով 219933:
Միջազգային համակարգերի քարտերի թիվը հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է 3.6%-ով (9143 քարտով):
VISA քարտերի թիվն ավելացել է 3.6%-ով (4461 հատ)` կազմելով 170355, իսկ Master Card քարտերի թիվը ավելացել է 4.6%-ով (2181 քարտով)` կազմելով 49950:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ArCa քարտերով կատարվել է 31.5 մլրդ դրամի 783123 գործառնություն: Գործառնությունների ծավալը 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 9.9 մլրդ դրամով (կամ 46.1%-ով):
2009թ. առաջին եռամսյակում VISA քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալը կազմել է 30.9 մլրդ դրամ (543711 գործառնություն), իսկ Master Card քարտերով` 13.4 մլրդ դրամ (2255374 գործառնություն):
2008թ. առաջին եռամսյակի համեմատ այդ ցուցանիշներն ավելացել են, համապատասխանաբար, 6.1 եւ 8 մլրդ դրամով:
Մյուս միջազգային քարտերով 2009թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում կատարվել է 9.4 մլրդ դրամի 211255 գործառնություն, ինչը 1 մլրդ դրամով ավել է, քան 2008թ. նույն ժամանակահատվածում:
2009թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ բանկերի կողմից թողարկված մեկ քարտով կատարվել է ամսական միջինը 1.2 գործառնություն: Մեկ գործառնության միջին ծավալը կազմել է 46 հազար դրամ:
2009թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ քարտերի տրամադրմամբ կամ սպասարկմամբ զբաղվել է 21 բանկ, որոնցից 19-ը ArCa միասնական վճարային համակարգի անդամներ են:

Объем карточных операций в Армении увеличился на 44,8%
Ереван /Медиамакс/. В первом квартале 2009 года на территории Армении было осуществлено 1793463 операции с пластиковыми картами на общую сумму в 85 млрд драмов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Центрального банка Армении, объем безналичных платежей по картам составил 6.5 млрд драмов.
В отчетный квартал объем безналичных платежей по картам составил 7,7% от карточных операций. В целом объем карточных операций увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 2 млрд. драмов (44,8%).
Количество карт, находящихся в обращении на конец первого квартала 2009 года, составило 483243, что превышает показатель четвертого квартала 2008 года на 6,4% (на 28886 карт).
По состоянию на конец первого квартала 2009 года количество действующих карт ArCa (Armenian Card) увеличилось по сравнению с концом четвертого квартала 2008 года на 9.9% ( на 19743 карт) и составило 219933.
Число карт международных систем в отчетный период увеличилось на 3,6 % (на 9143 карт).
Число карт VISA увеличилось на 2.7 % (4461 штук) и составило 170355, а число карт Master Card увеличилось на 4.6 % (на 2181 карт) и составило 49950.
В отчетный период картами ArCa был осуществлено 783123 операции на общую сумму в 31.5
млрд драмов. Объем операций увеличился по сравнению с тем же периодом 2008 года на 9.9 млрд драмов ( или 46.1%).
Объем операций, совершенных картами VISA в первом квартале 2009 года, составил 30.9 млрд драмов (543711 операций), а картами MasterCard – 13.4 млрд драмов (2255374 операций). По сравнению с первым кварталом 2008 года эти показатели увеличились соответственно на 6.1 и 8 млрд драмов.
Другими международными картами за первый квартал 2009 года было осуществлено 211255 операций на сумму в 9.4 млрд драмов, что на 1 млрд драмов больше, чем в тот же период 2008 года.
В первом квартале 2009 года по одной карточке выпущенной армянскими банками в среднем осуществлялось 1.2 операций в месяц. Средний объем одной операции составил 46 тысяч драмов.
На конец первого квартала 2009 года предоставлением или обслуживанием пластиковых карт в Армении занимались 21 банка, 19 из которых являются членами единой платежной системы ArCa.