«Մի դրամի ուժի» հաջորդ շահառուն Մաթեմիկ հասարակական կազմակերպությունն է
2026-ի հունվար ամսվա «Մի դրամի ուժի» կուտակած գումար 5․267․346 դրամն ուղղվել է «Ուսումնական առաքելություն» բարեգործական կազմակերպությանը, պատերազմի մասնակիցների, նրանց ընտանիքի անդամների, սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների եւ տեղահանված արցախցիների համար տարբեր մասնագիտական դասընթացների ապահովմանը։
«Մի դրամի ուժի» փետրվար ամսվա շահառու է ընտրվել Մաթեմիկ հասարակական կազմակերպությունը, որը զբաղվում է երեխաների եւ երիտասարդների մաթեմատիկական մտածողության զարգացմամբ՝ կրթությունը դարձնելով ավելի հասկանալի, հետաքրքիր եւ կիրառելի։ Կազմակերպության հիմնական առաքելությունն է հզորացնել հայ երեխաներին՝ մաթեմատիկական դպրոցների եւ կամավոր ուսուցիչների աջակցությամբ, ինչպես նաեւ զարգացնել տրամաբանական, վերլուծական եւ խնդիր լուծելու հմտություններ, որոնք կարեւոր են ինչպես կրթության, այնպես էլ հետագա մասնագիտական ճանապարհի ընթացքում։
Մաթեմիկ ՀԿ-ն իրականացնում է կրթական տարբեր ծրագրեր եւ նախաձեռնություններ՝ ուղղված դպրոցականների եւ ուսանողների գիտելիքների խորացմանը, ուսուցման որակի բարձրացմանը եւ ժամանակակից ուսումնական մեթոդների կիրառմանը։ Կազմակերպությունը համագործակցում է մասնագետների եւ կամավոր ուսուցիչների հետ՝ ստեղծելով աջակցող եւ ոգեւորող միջավայր, որտեղ մաթեմատիկան ներկայացվում է ոչ թե որպես բարդ առարկա, այլ որպես մտածողություն ձեւավորող գործիք։
«Մի դրամի ուժի» շրջանակում ստացված աջակցությունը հնարավորություն կտա Մաթեմիկ ՀԿ-ին ընդլայնել իր ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով դրանք ավելի լայն լսարանի համար եւ շարունակել իր առաքելությունը՝ նպաստելով կրթության զարգացմանը։
«Մի դրամի ուժը» մեզ համար առաջին հերթին մարդկանց միավորելու գաղափար է։ Շատ ուրախ ենք, որ փետրվար ամսվա ընթացքում կուտակված գումարը կուղղվի Մաթեմիկ ՀԿ-ին՝ աջակցելով կրթությանը եւ գիտելիքի զարգացմանը։ Մենք համոզված ենք, որ մաթեմատիկական մտածողության խթանումը կարեւոր ներդրում է երեխաների եւ երիտասարդների ապագայի համար, իսկ կրթությունը շարունակում է մնալ ամենակայուն ու երկարաժամկետ արժեք ստեղծող ուղղություններից մեկը»,- ասել է Իդրամի եւ IDBank-ի հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
««Մի դրամի ուժի» շրջանակում ստացված աջակցությունը մեզ հնարավորություն կտա ընդլայնել մեր կրթական ծրագրերը, ներգրավել ավելի շատ շահառուների եւ շարունակել մեր առաքելությունը՝ մաթեմատիկան դարձնելով հասկանալի, հետաքրքիր եւ կիրառելի։ Ծրագրի աջակցությամբ Լոռու մարզի Վահագնի գյուղում պատրաստելու ենք մի հարթակ, որտեղ կենդանի շփում է լինելու Հայաստանի ամենապահանջված եւ մրցունակ մասնագետների ու մի քանի գյուղի բնակիչների միջեւ, ովքեր բացի իրենց մասնագիտական գիտելիքներից, տեղի երեխաներին փոխանցելու են արժեհամակարգ, որի առկայության դեպքում իրենք կլինեն ավելի ճկուն, մրցունակ եւ հայրենասեր։ Շնորհակալ ենք Իդրամին եւ IDBank-ին՝ մեր կազմակերպությունը շահառու ընտրելու եւ կրթական նախաձեռնություններին շարունակաբար աջակցելու համար»,- նշել է Մաթեմիկ ՀԿ-ի տնօրեն Տիգրան Առուշանյանը։

10.02.2026 | 16:24 Главная страница / Новости /
Сумма, накопленная в январе 2026 года в рамках инициативы «Сила одного драма» - 5 267 346 драмов - была направлена благотворительной организации «Миссия обучения» для обеспечения различных профессиональных обучающих курсов для участников войны, членов их семей, жителей приграничных населённых пунктов и перемещённых лиц из Арцаха.
Бенефициаром февраля в рамках инициативы «Сила одного драма» выбрана общественная организация «Матeмик», которая занимается развитием математического мышления у детей и молодёжи, делая образование более понятным, интересным и применимым. Основная миссия организации - расширять возможности армянских детей при поддержке математических школ и учителей-волонтёров, а также развивать логическое, аналитическое мышление и навыки решения задач, которые важны как в образовании, так и в дальнейшей профессиональной деятельности.
ОО «Матeмик» реализует различные образовательные программы и инициативы, направленные на углубление знаний школьников и студентов, повышение качества обучения и применение современных образовательных методов. Организация сотрудничает со специалистами и учителями-волонтёрами, создавая поддерживающую и вдохновляющую среду, где математика представляется не как сложный предмет, а как инструмент формирования мышления.
Поддержка, полученная в рамках инициативы «Сила одного драма», позволит ОО «Матeмик» расширить свои программы, сделать их доступными для более широкой аудитории и продолжить свою миссию, способствуя развитию образования.
Руководитель департамента коммуникаций и программ социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян отметила: «Для нас «Сила одного драма» - это прежде всего идея объединения людей. Мы очень рады, что средства, накопленные в течение февраля, будут направлены общественной организации «Матeмик», поддерживая образование и развитие знаний. Мы убеждены, что развитие математического мышления - важный вклад в будущее детей и молодёжи, а образование продолжает оставаться одним из самых устойчивых и долгосрочных направлений создания ценности».
Директор ОО «Матeмик» Тигран Арушанян отмечает: «Поддержка, полученная в рамках инициативы “Сила одного драма”, позволит нам расширить наши образовательные программы, привлечь больше бенефициаров и продолжить нашу миссию - сделать математику понятной, интересной и применимой. При поддержке программы в селе Ваагни Лорийской области мы создадим платформу, где будет происходить живое общение между одними из самых востребованных и конкурентоспособных специалистов Армении и жителями нескольких сёл, которые, помимо своих профессиональных знаний, будут передавать местным детям систему ценностей, благодаря которой они станут более гибкими, конкурентоспособными и патриотичными. Благодарим Idram и IDBank за выбор нашей организации в качестве бенефициара и за постоянную поддержку образовательных инициатив».
Для участия в добрых делах инициативы «Сила одного драма» все платежи необходимо совершать через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и banking.idram.am, а также через терминалы Idram и IDBank, и с каждого платежа компании направят один драм на важные программы.