«Ռոսսելխոզնադզորը» հայ գործընկերներից «անհապաղ միջոցներ» է ակնկալում
«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնել է, որ արձանագրել է Հայաստանից վնասատուներով վարակված բուսաբուծության մատակարարումների «կտրուկ աճ» եւ ՀՀ գործընկերներին խնդրել է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել խախտումները կանխելու համար։
«Ռոսսելխոզնադզորի» հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս տարի հայկական ծաղկային եւ պտուղ-բանջարեղենային արտադրանքի մեջ վնասակար օրգանիզմների հայտնաբերման 72 դեպք է գրանցվել։
«Ընդ որում, նոյեմբերին արձանագրվել է խախտումների կտրուկ աճ՝ միայն նոյեմբերի 24-ից 26-ը Ռուսաստանում բացահայտվել է վարակված ծաղիկների, վարունգի, չրերի, խաղողի, ծաղկակաղամբի, լոլիկի, պղպեղի, սմբուկի, խնձորի, տանձի ներկրման 36 դեպք, որոնք ներկրվել են Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից տրված ֆիտոսանիտարական հավաստագրերի ուղեկցությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ նոյեմբերին հայտնաբերվել է լոլիկի, ելակի, խնձորի եւ խաղողի մեջ պեստիցիդների մնացորդների առավելագույն թույլատրելի չափերը գերազանցելու հինգ դեպք, ինչը կարող է վկայել հայ արտադրողների կողմից պեստիցիդների օգտագործման կանոնների խախտման մասին։
«Ռոսսելխոզնադզորը» բոլոր խախտումների մասին ծանուցել է Հայաստանի իրավասու մարմնին, սակայն կատարված ուսումնասիրությունների մասին ծառայությունը տեղեկություն դեռ չի ստացել»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Ռոսսելխոզնադզորը» պաշտոնական նամակ է հղել Հայաստանին՝ խնդրելով «անհապաղ համապարփակ միջոցներ ձեռնարկել՝ կանխելու աղտոտված արտադրանքի առաքումը Ռուսաստան եւ ՌԴ գերատեսչությանը տեղեկացնել կատարված աշխատանքների մասին»։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաեւ, որ «սահմանին ֆիտոսանիտարական հսկողությունն իրականացվում է սովորական ռեժիմով, Հայաստանից եկող բեռների ստուգման եւ գրանցման կանոնները չեն փոխվել»։

Россельхознадзор заявил о «резком росте поставок из Армении продукции с вредителями»
Россельхознадзор заявил, что фиксирует «резкий рост» поставок из Армении зараженной вредителями продукции растениеводства и просит армянских коллег незамедлительно принять меры для предотвращения нарушений.
В сообщении Россельхознадзора говорится, что в этом году вредные организмы в цветочной и плодоовощной продукции Армения обнаруживались в 72 случаях.
«При этом в ноябре зафиксировано резкое увеличение нарушений - только с 24 по 26 ноября выявлено 36 фактов ввоза в Россию зараженных цветов, огурцов, сухофруктов, винограда, цветной капусты, томатов, перцев, баклажанов, яблок, груш, поступивших в сопровождении фитосанитарных сертификатов, выданных инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Армении», - говорится в сообщении.
В нем отмечается, что в ноябре обнаружено пять случаев превышения максимально допустимых уровней остаточного содержания пестицидов в томатах, клубнике, яблоках и винограде, что может свидетельствовать о нарушении производителями Армении регламентов применения пестицидов.
«Россельхознадзор уведомлял обо всех нарушениях компетентное ведомство Армении, однако информация о проведенных расследованиях в адрес службы до сих пор не поступила», - говорится в сообщении.
Россельхознадзор направил в Армению официальное письмо с просьбой «незамедлительно принять исчерпывающие меры для предотвращения отправок в Россию зараженной продукции и сообщить российскому ведомству о проведенной работе».
В сообщении также говорится, что «фитосанитарный контроль на границе осуществляется в штатном режиме, правила досмотра и оформления грузов, следующих из Армении, не изменились».