ՀԲ-ն ամենամյա Business Ready զեկույց կհրապարակի՝ Doing Business-ի փոխարեն
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) հայտնել է, որ սկսում է աշխատանքը Business Ready բիզնեսի վարման գնահատման նախագծի վրա, որը կփոխարինի Doing Business ամենամյա զեկույցը, որի թողարկումը դադարեցվել էր 2021 թվականի սեպտեմբերին։
«Business Ready-ն մասնավոր ներդրումների, աշխատատեղերի ստեղծման եւ արտադրողականության խթանման նոր ռազմավարության առանցքային գործիք է հանդիսանալու»,- ասվում է ՀԲ հաղորդագրության մեջ:
Business Ready-ի առաջին տարեկան զեկույցը կհրապարակվի 2024 թվականի գարնանը եւ կընդգրկի 54 երկիր։
Business Ready-ն կենտրոնանալու է 10 ուղղությունների վրա՝ բիզնեսի հիմնում, բիզնեսի տեղավորման, կոմունալ ծառայություններ, աշխատուժ, ֆինանսական ծառայություններ, միջազգային առեւտուր, հարկում, վեճերի լուծում, շուկայական մրցակցություն եւ բիզնեսի սնանկացում:
Առաջիկա երեք տարիների ընթացքում նախագիծը կընդլայնվի եւ 2025-2026 թթ. կընդգրկի արդեն 180 երկիր։
Համաշխարհային բանկն ընդգծել է, որ «թափանցիկությունը լինելու է տվյալների ամբողջականության երաշխավորման հիմնական տարրը»։
2021 թվականի սեպտեմբերին ՀԲ-ն հայտարարեց Doing Business-ի թողարկման դադարեցման մասին՝ հաշվի առնելով տեղեկությունները խախտումների մասին: Աուդիտորական հաշվետվության մեջ նշվում էր, որ ՀԲ աշխատակազմը Doing Business վարկանիշը կազմելիս թույլ է տվել տարբեր խախտումներ:
Մասնավորապես՝ բարձրացվել էին Չինաստանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Սաուդյան Արաբիայի ցուցանիշները, իսկ Ադրբեջանի ցուցանիշները՝ իջեցվել էին։

ВБ будет издавать доклад Business Ready, который заменит Doing Business
Всемирный банк (ВБ) сообщил, что начинает работу над проектом по оценке условий для ведения бизнеса Business Ready, который заменит ежегодный доклад Doing Business, выпуск которого был остановлен в сентябре 2021 года.
«Business Ready станет ключевым инструментом новой стратегии содействия частным инвестициям, созданию рабочих мест и повышению производительности», - говорится в сообщении.
Первый ежегодный доклад Business Ready будет опубликован весной 2024 года и коснется 54 стран.
Business Ready уделит основное внимание 10 темам: открытие бизнеса, размещение бизнеса, коммунальные услуги, трудовые ресурсы, финансовые услуги, международная торговля, налогообложение, разрешение споров, рыночная конкуренция и банкротство бизнеса.
На протяжении следующих трех лет проект будет расширяться и в 2025-2026 гг. охватит уже 180 стран.
В ВБ подчеркнули, что «прозрачность будет ключевым элементом гарантий целостности данных».
В сентябре 2021 года ВБ сообщил, что отказывается от ежегодных докладов Doing Business в свете информации о нарушениях при составлении отчетов. В аудиторском докладе отмечалось, что сотрудники ВБ допускали различные нарушения при составлении рейтинга Doing Business, в частности показатели Китая, ОАЭ и Саудовской Аравии в нем были завышены, а Азербайджана - занижены.