Շուրջ 260 տոննա սննդամթերք Արցախին՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունից
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել Արցախի սոցիալական զարգացման եւ միգրացիայի նախարարության ու ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հետ:
Ինչպես հայտնում են «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունից, հուշագրերի համաձայն՝ գործակալությունը Արցախի սոցիալական զարգացման եւ միգրացիայի նախարարությանն անհատույց կտրամադրի մոտ 80 տոննա սննդամթերք՝ բնակչության սոցիալական համապատասխան խմբերին հատկացնելու համար: ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը կտրամադրվի ավելի քան 180 տոննա սննդամթերք՝ Արցախի պետական պահուստում ներառելու նպատակով:
Շրջափակման ընթացքում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը նախաձեռնել եւ իր նվիրատուների միջոցներով եւ աջակցությամբ սկսել էր իրականացել «Արցախի պարենային պահուստի համալրում» ծրագիրը, որի նպատակը սննդարար, բայց միաժամանակ փոխադրման եւ պահպանման տեսանկյունից առավել նպատակահարմար ապրանքատեսակների ձեռքբերումն էր:
«Շրջափակումը ցույց տվեց, թե հատկապես ինչպիսի առաջնային սննդամթերքի կարիք ունենք: Մասնագետների հետ քննարկվեցին եւ ընտրվեցին այնպիսի ապրանքատեսակներ, որոնք կարող են բնակչության համար բալանսավորված սնունդ ապահովել եւ առավել հարմար են պահպանման տեսանկյունից:
Կազմակերպվեց դրանց ձեռքբերումն ու փոխադրումը, եւ հիմա բեռների մեծ մասն արդեն հասցվել է Արցախ: Այս հուշագրերի նպատակն է ապրանքները փոխանցել համապատասխան գերատեսչություններին, որպեսզի նրանք իրականացնեն բաշխումն ու հետագա տնօրինումը»,- ասել է գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:

Агентство «Мы - наши горы» предоставит около 260 тонн продовольствия
Агентство территориального развития «Мы - наши горы» подписало меморандумы о сотрудничестве с Министерством социального развития и миграции Республики Арцах и Государственной службой по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Арцах.
По сообщению агентства «Мы - наши горы», согласно меморандумам, агентство безвозмездно предоставит Министерству социального развития и миграции около 80 тонн продуктов питания для распределения среди соответствующих социальных групп населения. А Государственной службе чрезвычайных ситуаций МВД будет передано более 180 тонн продуктов питания для включения их в государственный резерв Республики Арцах.
В период блокады агентство «Мы – наши горы» инициировало и на средства доноров и при их содействии приступило к реализации программы «Пополнение продовольственного запаса Арцаха», целью которой было приобретение питательных, но в то же время, наиболее целесообразных с точки зрения транспортировки и хранения продуктов.
«Блокада показала, в каком продовольствии мы в первую очередь нуждаемся. Со специалистами мы обсудили и отобрали такие продукты, которые могут обеспечить сбалансированное питание населения и наиболее удобны с точки зрения сохранности.
Организовали их приобретение и перевозку, и сейчас большая часть груза уже доставлена в Арцах. Целью этих меморандумов является передача товаров соответствующим ведомствам, чтобы они могли осуществлять распределение и дальнейшее управление», - сказал руководитель Арцахских проектов Агентства Григорий Мартиросян.