Բայդենը դժգոհություն է հայտնել Amazon-ից, Apple-ից եւ Meta-ից
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին կոչ է արել ընդունել հակամենաշնորհային օրենքներ՝ ուղղված այնպիսի տեխնոլոգիական հսկաներին, ինչպիսիք են Amazon-ը, Apple-ը եւ Meta Platforms-ը:
Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը, Կոնգրեսին հասցեագրված իր ուղերձում նա քննադատել է խոշորագույն ՏՏ ընկերություններին շուկայում իրենց դիրքը չարաշահելու համար։
Նախագահի խոսքով՝ հակամենաշնորհային օրենքները պետք է աջակցություն ստանան ԱՄՆ խորհրդարանի երկու կուսակցությունների կողմից եւ «թույլ չտան խոշոր առցանց հարթակներին, որպեսզի վերջիններս անարդար առավելություն տրամադրեն սեփական պրոդուկտներին»։
Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահների ելույթների գրառումները, նշում է, որ Բայդենն իր տարեկան ուղերձում 1979 թվականից ի վեր առաջին անգամ է օգտագործել «հակամենաշնորհային» բառը։
Բայդենը նաեւ կոչ է արել Կոնգրեսին ընդունել օրենք, որն ավելի խիստ սահմանափակումներ կներդնի ամերիկացիների անձնական տվյալների հավաքագրման եւ օգտագործման համար։ Նրա խոսքով՝ նման օրենքը նաեւ պետք է «խանգարի խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին համացանցում երեխաների ու դեռահասների մասին անձնական տվյալներ հավաքելուն եւ արգելի երեխաների համար նպատակային գովազդը»։

Джо Байден раскритиковал Amazon, Apple и Meta Platforms
Президент США Джо Байден призвал Конгресс к принятию антимонопольного законодательства, ориентированного на технологических гигантов, таких как Amazon, Apple и Meta Platforms.
Как пишет российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg, в своем обращении к Конгрессу он раскритиковал крупнейшие IT-компании за то, что они злоупотребили своим положением на рынке.
По словам президента, антимонопольные законодательные ограничения должны получить поддержку обеих партий американского парламента и «не допустить, чтобы крупные онлайн-платформы предоставляли своим собственным продуктам несправедливое преимущество».
В его ежегодной речи впервые с 1979 года прозвучало слово «антимонопольный», отмечает агентство со ссылкой на записи обращений президентов США.
Байден также призвал Конгресс принять закон с более строгими ограничения на сбор и использование персональных данных американцев. По его словам, такой закон должен в том числе «помешать крупным технологическим компаниям собирать личные данные о детях и подростках в интернете и запретить целевую рекламу для детей».