ՀԲ․ Աշխատանքային միգրանտների դրամական փոխանցումները 2022-ին կկազմեն $626 մլրդ
Աշխատանքային միգրանտների միջազգային դրամական փոխանցումների ծավալը դեպի իրենց երկրներ 2022 թվականին կաճի մոտ 5%-ով՝ հասնելով $626 միլիարդի։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման գնահատականներ է նախօրեին ներկայացրել Համաշխարհային բանկը (ՀԲ)։
«Դրամական փոխանցումները դեպի ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներ 2022 թվականին դիմակայեցին գլոբալ ցնցումներին՝ աճելով մոտ 5%-ով՝ մինչեւ $626 միլիարդ, ինչը, սակայն, զգալիորեն պակաս է 2021 թվականի ցուցանիշից, երբ աճը կազմել էր 10,2%»,- ասված է ՀԲ հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշել են ՀԲ-ում, «ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրների տնային տնտեսությունների համար դրամական փոխանցումները կենսական կարեւոր նշանակություն ունեցող եկամտի աղբյուր են»։ Դրանք մեղմում են աղքատության խնդիրը, բարելավում սննդի հետ կապված վիճակը։
ՀԲ կանխատեսումների համաձայն՝ դեպի Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա դրամական փոխանցումների ծավալը 2022 թվականին կաճի 10,3%-ով՝ հասնելով $72 միլիարդի։
«Նավթի գների աճը եւ Ռուսաստանում աշխատանքային միգրանտների կարիքն ավելացրել են դրամական փոխանցումները ՌԴ-ից դեպի Կենտրոնական Ասիայի երկրներ: ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ռուբլու ամրապնդումը հանգեցրեց Ռուսաստանից դեպի Կենտրոնական Ասիա դոլարային արտահայտությամբ դրամական փոխանցումների ծավալի աճին։ Դեպի Ղրղզստան եւ Տաջիկստան դրամական փոխանցումները կազմել են ՀՆԱ-ի ավելի քան 30%-ը»,- հայտնել են ՀԲ-ում։
Նշվում է, որ «Ուկրաինայում դրամական փոխանցումների ծավալի աճը գնահատվում է 2%՝ ավելի ցածր, քան նախորդ կանխատեսումներն էին, քանի որ ուկրաինացիների համար միջոցներն ուղարկվել են նրանց ընդունող երկրներ, իսկ առձեռն կատարվող դրամական փոխանցումները, հավանաբար, ավելացել են»։

ВБ։ Денежные переводы трудовых мигрантов в этом году составят $626 млрд
Объем международных денежных переводов трудовых мигрантов в родные страны вырастет в 2022 году примерно на 5% и составит $626 млрд.
Как передает ТАСС, такие оценки представил накануне Всемирный банк (ВБ).
«Денежные переводы в страны с низким и средним уровнем дохода выдержали глобальные потрясения в 2022 году, они растут примерно на 5%, до $626 млрд. Это значительно меньше, чем рост на 10,2% в 2021 году»,- отмечается в сообщении пресс-службы банка.
Как констатировали в ВБ, «денежные переводы являются жизненно важным источником доходов для домохозяйств в странах с низким и средним уровнем дохода». Они смягчают проблему бедности, улучшают ситуацию с питанием.
По данным Всемирного банка, объемы денежных переводов в Европу и Центральную Азию в 2022 году увеличатся на 10,3%, до $72 млрд.
«Рост цен на нефть и потребность в трудовых мигрантах в России увеличили денежные переводы из России в страны Центральной Азии. Укрепление рубля по отношению к доллару США привело к увеличению в долларовом выражении объемов денежных переводов из России в Центральную Азию. Денежные переводы в Киргизию и Таджикистан составили более 30% ВВП»,- сообщили в ВБ.
Отмечается, что «на Украине рост объемов денежных переводов оценивается в 2%, что ниже предыдущих прогнозов, поскольку средства для украинцев отправлялись в страны, принимающие их, а денежные переводы, осуществляемые вручную, вероятно, увеличились».