«Գազպրոմբանկ»-ը լքում է Շվեյցարիայի ֆինանսական շուկան
«Գազպրոմբանկ»-ի խմբի մեջ մտնող Gazprombank-ի (Switzerland) տնօրենների խորհուրդը որոշում է կայացրել դադարեցնել աշխատանքը Շվեյցարիայի ֆինանսական շուկայում, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով շվեյցարական բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես նշել են բանկում, որոշումը կայացվել է հնարավոր զարգացման ռազմավարության խորը վերլուծության արդյունքում՝ ֆինանսական շուկայի վերահսկողության շվեյցարական մարմնի (Financial market supervisory authority, FINMA) հետ սերտ համագործակցությամբ:
Gazprombank-ի (Switzerland) գոյություն ունեցող նախագծերը, որոնք հիմնականում վերաբերում են առեւտրային եւ արտահանման ֆինանսավորման ոլորտներին, առաջիկա ամիսներին փուլ առ փուլ կդադարեցվեն կամ կփոխանցվեն գործընկեր բանկերին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «Գազպրոմբանկ»-ը որոշել էր ուսումնասիրել շվեյցարական իր ստորաբաժանման՝ Gazprombank-ի (Switzerland) հետագա գործունեության ռազմավարական հնարավոր տարբերակները։ Հուլիսին բանկը տեղեկացրել էր, որ այդ տարբերակները ներառում են շվեյցարական «դուստր» կառույցի առանձին ակտիվների կամ ամբողջ բիզնեսի հնարավոր վաճառքը:
«Գազպրոմբանկ»-ի շվեյցարական «դուստրը» կորպորատիվ հաճախորդներին տրամադրում է ավանդական բանկային պրոդուկտներ: 2020 թվականի հոկտեմբերին այն թույլտվություն էր ստացել FINMA-ից՝ գործարքներ իրականացնելու կորպորատիվ եւ ինստիտուցիոնալ հաճախորդների կրիպտոհաշիվներով: Ենթադրվում էր, որ այդ պահից սկսած բանկը հաճախորդներին կարող էր մատուցել կրիպտոարժույթը պահելու, ինչպես նաեւ այն ֆիատ փողի փոխարկելու ծառայություններ։

«Газпромбанк» уходит с финансового рынка Швейцарии
Совет директоров Gazprombank (Switzerland), входящего в группу «Газпромбанка», решил прекратить работу на финансовом рынке Швейцарии, передает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу швейцарского банка.
Как отметили в банке, это решение было принято в результате глубокого анализа возможной стратегии развития в тесном сотрудничестве со швейцарским органом по надзору за финансовым рынком (Financial market supervisory authority, FINMA).
Существующие проекты Gazprombank (Switzerland), в основном в области торгового и экспортного финансирования, в ближайшие месяцы будут свернуты или переданы банкам-партнерам.
Ранее сообщалось, что «Газпромбанк» решил изучить возможные стратегические варианты дальнейшей деятельности своего швейцарского подразделения - Gazprombank (Switzerland). В июле банк сообщал, что эти варианты, помимо прочего, включают возможную продажу отдельных активов швейцарской «дочки» или продажу бизнеса в целом.
Швейцарская «дочка» «Газпромбанка» предоставляет традиционные банковские продукты корпоративным клиентам. В октябре 2020 года она получила разрешение FINMA на проведение операций со счетами в криптовалютах корпоративных и институциональных клиентов. С этого момента, как предполагалось, она могла предоставлять клиентам услуги хранения криптовалюты, а также ее конвертации в фиатные деньги.