Պուտինը ՌԴ նավթագազային ոլորտի երեք ռազմավարական խնդիր է առանձնացրել
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նավթագազային ոլորտի իրավիճակին նվիրված խորհրդակցության ընթացքում այսօր հայտարարել է, որ ոլորտի առջեւ երեք ռազմավարական խնդիր է դրված, հաղորդում է RBC-ն։
Առաջին խնդիրը՝ ներքին շուկան էներգառեսուրսներով կայուն մատակարարման ապահովումն է եւ ներքին սպառողների համար մատակարարումների ավելացումը։ «Ներքին պահանջարկը խթանելու համար անհրաժեշտ է հասնել գների նվազեցման, որտեղ հնարավոր է»,- ասել է Պուտինը։
Երկրորդ խնդիրը՝ արտահանման դիվերսիֆիկացումն է։ Նախագահի խոսքով՝ պետք է ելնել նրանից, որ ապագայում արեւմտյան ուղղությամբ էներգառեսուրսների մատակարարումները կնվազեն, ուստի անհրաժեշտ է «ամրապնդել վերջին տարիների միտումը՝ վերաթիրախավորել արտահանումը դեպի հարավային եւ արեւելյան արագ աճող շուկաներ»: Այդ կապակցությամբ նա հանձնարարել է մոտ ապագայում որոշել ենթակառուցվածքային առանցքային օբյեկտները եւ սկսել դրանց կառուցումը։
Երրորդ նպատակն, ըստ Պուտինի, նավթի եւ գազի խորը վերամշակման զարգացումն է։ Անհրաժեշտ է «լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերել այն նախագծերին, որոնք գտնվում են ներդրումային փուլում եւ գործարկել դրանք»։ Ինչպես նշել է նախագահը, հատուկ ուշադրություն է պահանջում նավթի եւ գազի արդյունահանման համար սարքավորումների ներմուծման փոխարինման հարցը՝ ինչպես գործող, այնպես էլ նոր հանքավայրերի համար, այդ թվում՝ Արկտիկայում։
Խորհրդակցության ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը նաեւ ասել է, որ «խափանումներ են նկատվում ռուսաստանյան էներգառեսուրսների արտահանման համար վճարումների հարցում, ոչ բարեկամական երկրների բանկերն ուշացնում են վճարումների փոխանցումը»։

Путин выделил три стратегические задачи российской нефтегазовой отрасли
Президент РФ Владимир Путин на совещании, посвященной ситуации в нефтегазовой отрасли, заявил сегодня, что перед отраслью стоят три стратегические задачи передает RBC.
Первая задача - обеспечить устойчивое снабжение энергоресурсами внутреннего рынка и нарастить поставки для внутренних потребителей. «Чтобы простимулировать внутренний спрос, нужно добиться снижения цен, где это возможно»,- сказал Путин.
Вторая задача - диверсификация экспорта. По словам президента, нужно исходить из того, что в перспективе поставки энергоресурсов в западном направлении будут снижаться, поэтому необходимо «закрепить тенденцию последних лет - переориентировать экспорт на быстрорастущие рынки юга и востока». В связи с этим он поручил в ближайшее время определить ключевые объекты инфраструктуры и начать их строить.
Третья цель, по словам Путина, - развитие глубокой переработки нефти и газа. Нужно «дополнительно поддержать проекты, которые находятся в инвестиционной фазе и запустить их в производство». Особого внимания, как отметил президент, требует вопрос импортозамещения оборудования для добычи нефти и газа - как для освоенных, так и для новых месторождений, в том числе в Арктике.
В ходе совещания Владимир Путин сообщил также, что «наблюдаются сбои в оплате экспортных поставок российских энергоресурсов, банки из этих самых недружественных стран задерживают перевод платежей».