Ղարիբաշվիլին ներմուծողներին կոչ է արել իջեցնել վառելիքի գները
Նավթի համաշխարհային գների անկման եւ ազգային արժույթի կայունացման ֆոնին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին կոչ է արել ներմուծողներին նվազեցնել վառելիքի գները:
«Աշխարհում մեկ բարել նավթի գինը նվազել է մինչեւ $95, դոլարի նկատմամբ ամրապնդվել է նաեւ լարին։ Ուստի, վառելիքի հարգելի ներկրողներ, ես ակնկալում եմ, որ դուք հաշվի կառնեք մեր բնակչության, երկրի վիճակը եւ հնարավորինս արագ կկարգավորեք վառելիքի գները»,- Ղարիբաշվիլիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, աշխարհում նավթի գները սկսել են աճել Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո։ Արժեզրկվել է նաեւ վրացական ազգային արժույթը, որը վերջին շրջանում կարողացել է կայունանալ։
«Ուկրաինայում պատերազմի բռնկվելուց հետո միջազգային շուկայում շոկ առաջացավ, այդ թվում՝ նավթի գների հետ կապված։ Դրանք ավելացան մոտ 70%-ով եւ գերազանցեցին մեկ բարելի դիմաց 140 դոլարը։ Քանի որ մենք ամբողջությամբ կախված ենք ներմուծումից, ամեն ինչ առաքում ենք դրսից եւ նավթամթերք արտադրող չենք, բնականաբար, գները բարձրացան նաեւ մեզ մոտ»,- եզրափակել է Ղարիբաշվիլին:
Լարին արժեզրկվում էր փետրվարի 25-ից: Մարտի 10-ին այն հասավ առավելագույն ցուցանիշի՝ 3,4 լարի մեկ դոլարի դիմաց։ Ներկայում Վրաստանի ազգային արժույթի փոխարժեքը  3,08 լարի է մեկ դոլարի դիմաց։

Гарибашвили призвал импортеров понизить цены на топливо
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили на фоне падения мировых цен на нефть и стабилизации курса национальной валюты призвал импортеров понизить цены на топливо.
«В мире цена за баррель нефти опустилась до $95, укрепился и лари по отношению к доллару. Поэтому, дорогие импортеры топлива, я жду, чтобы вы учли состояние нашего населения, страны и как можно скорее скорректировали цены на топливо», - приводит слова Гарибашвили агентство ТАСС.
Как отметил глава правительства, цены на нефть в мире стали расти после начала специальной военной спецоперации на Украине. Обесценилась также грузинская национальная валюта, которая в последнее время сумела стабилизироваться.
«После того, как на Украине началась война, на международном рынке произошел шок, в том числе и в отношении цен на нефть. Они выросли примерно на 70% и превысили $140 за баррель. Конечно, так как мы полностью зависим от импорта и все завозим в страну из-за рубежа и не являемся производителями нефтепродуктов, естественно, цены поднялись и у нас», - заключил он.
Лари обесценивался с 25 февраля. 10 марта он достиг максимальной отметки - 3,4 лари за $1. На данный момент грузинская национальная валюта торгуется на уровне 3,08 лари за $1.