ՌԴ-ում կգործի օտարերկրյա օդանավերի նկատմամբ իրավունքների գրանցման օրենքը
Օրենքով թույլ է տրվում գրանցել իրավունքներն այն օտարերկրյա ինքնաթիռների նկատմամբ, որոնք ռուսաստանյան ընկերությունների մոտ գտնվում են լիզինգում, ինչպես նաեւ դրանց տրամադրել թռիչքային պիտանիության տեղական հավաստագրեր։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
ՌԴ օդային օրենսգրքում եւ մի շարք օրենսդրական ակտերում կատարված փոփոխությունները թույլ են տալիս ռուսաստանյան ավիաընկերություններին պահպանել օտարերկրյա օդանավերի պարկը եւ հնարավոր են դարձնում օդանավերի շահագործումը ներքին երթուղիներով:
Քաղաքացիական օդանավերի հավաստագրումը կիրականացվի սերտիֆիկացիոն կենտրոնների եւ փորձագիտական լաբորատորիաների ներգրավմամբ, որոնց նկատմամբ պահանջները կսահմանի Տրանսպորտի նախարարությունը։
Ինչպես նշվում է բացատրական գրության մեջ, օրենքն ուղղված է օտարերկրյա օդանավերի պարկը ՌԴ շահագործողների մոտ պահպանելուն՝ քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում գործունեության անխափան ապահովման համար՝ հակապատժամիջոցների ընդունված միջոցառումների շրջանակում:

Путин подписал закон о регистрации прав на иностранные самолеты
Закон дает возможность регистрировать права на иностранные самолеты, находящиеся в лизинге у российских компаний, а также выдавать им отечественные сертификаты летной годности.
Как передает ТАСС, документ опубликован на официальном портале правовой информации.
Поправки, внесенные в Воздушный кодекс РФ и ряд законодательных актов, позволяют российским авиакомпаниям сохранить парк иностранных воздушных судов и дают возможность эксплуатировать самолеты на внутренних линиях.
Сертификация гражданских воздушных судов будет осуществляться с привлечением сертификационных центров и испытательных лабораторий, требования к которым определит Министерство транспорта.
Как говорится в пояснительной записке, закон направлен на сохранение парка иностранных воздушных судов у эксплуатантов Российской Федераций в целях обеспечения бесперебойного функционирования деятельности в области гражданской авиации в рамках принятия антисанкционных мер.