Եվրամիությունը (ԵՄ) պետք է ամբողջությամբ ազատվի Ռուսաստանից եկող գազի, նավթի եւ ածխի կախվածությունից՝ դիվերսիֆիկացման, էներգաարդյունավետության եւ էներգետիկ անցման միջոցով, նախօրեին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Մադրիդում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ «Էներգիան շարունակում է մնալ կրիտիկական խնդիրներից մեկը։ ԵՄ-ն պետք է ազատվի ռուսաստանյան նավթի, գազի եւ ածխի կախվածությունից։ Դրա համար մենք պետք է դիվերսիֆիկացնենք մատակարարումները, ավելի լավ արդյունքների հասնենք էներգաարդյունավետության հարցում եւ պետք է զանգվածաբար ներդրումներ կատարենք վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներում»,- Ֆոն դեր Լեյենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:ԵՀ ղեկավարը նշել է, որ Եվրամիությունը պետք է օգնի սպառողներին, ովքեր լուրջ խնդիրներ են ունենում 2021-2022թթ․ Եվրոպայում ածխաջրածինների գների բազմակի բարձրացման պատճառով։ Նրա խոսքով՝ այս թեման կդառնա առանցքայիններից մեկը մարտի 10-11-ը Վերսալում (Ֆրանսիա) կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովում։ 04.03.2022 | 15:34 Լոնդոնը կոչ է անում ԵՄ-ին պատժամիջոցները տարածել նաեւ ՌԴ գազի ու նավթի վրա Banks.am-ը հիշեցնում է, որ մարտի 4-ին Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Լիզ Թրասը Եվրոպային կոչ էր արել ուժեղացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ ներառելով նավթի եւ գազի ոլորտները: «Մենք պետք է ավելին անենք, հատկապես ուշադրություն դարձնենք նավթային եւ գազային ոլորտներին՝ ինչպես կարող ենք նվազեցնել ամբողջ Եվրոպայում կախվածությունը ռուսաստանյան գազից»,- նշել էր նա։ Tweet Դիտում՝ 11383

Евросоюз (ЕС) должен полностью избавиться от зависимости от газа, нефти и угля из России путем диверсификации, энергоэффективности и энергоперехода, накануне глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции в Мадриде.«Энергия остается одним из критических вопросов. ЕС должен избавиться от зависимости от российской нефти, газа и угля. Для этого мы должны диверсифицировать поставки, достичь лучших результатов в энергоэффективности и мы должны масштабно инвестировать в возобновляемые источники энергии»,- приводит слова Фон дер Ляйен агентство ТАСС. Глава ЕК отметила, что ЕС должен помочь потребителям, которые испытывают серьезные проблемы в связи с многократным ростом цен на углеводороды в Европе в 2021-2022 годах. По ее словам, эта тема станет одной из ключевых на саммите ЕС в Версале (Франция) 10-11 марта. 04.03.2022 | 15:34 Лондон призывает ЕС распространить санкции на нефтяной и газовый сектора России Banks.am напоминает, что глава МИД Великобритании Лиз Трасс 4 марта призвала Европу усилить санкции в отношении России, включив в них нефтяной и газовый сектора. «Мы должны сделать больше, в особенности обратить внимание на нефтяной и газовый сектора, как мы можем уменьшить зависимость по всей Европе от российского газа»,- отмечала она. Tweet Просмотры 11407