Իրանն ու Սիրիան համատեղ բանկ են հիմնում
Իրանն ու Սիրիան հայտարարել են համատեղ բանկի ստեղծման մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով իրանական IRNA գործակալությունը։
«Թեհրանն ու Դամասկոսը որոշել են համատեղ բանկ հիմնել»,- նախօրեին հայտարարել է Սիրիայում աշխատանքային այցով գտնվող Իրանի ճանապարհների եւ քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմին։
Բանկի ստեղծման որոշումն ընդունվել է Սիրիայի արտաքին գործերի եւ միգրանտների հարցերով նախարար Ֆեյսալ Միկդադի հետ հանդիպմանը։ Երկու երկրներում էլ կստեղծվեն բանկի ներկայացուցչություններ։
Իսկ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Սիրիայի տնտեսության վիճակը եւ իրանա-սիրիական տնտեսական կապերի առջեւ ծառացած խնդիրները։
Ղասեմիի՝ Սիրիա կատարած այցի արդյունքներով որոշվել է հանդիպում կազմակերպել երկու երկրների ավիացիոն ծառայությունների ղեկավարների միջեւ՝ օդային տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության հարցերը լուծելու համար։
Նաեւ Իրանի ազատ գոտիների խորհրդի ղեկավարը կայցելի Սիրիա՝ քննարկելու Սիրիայի տարածքում համատեղ ազատ գոտու ստեղծելու հարցը։

Иран и Сирия создают совместный банк
Иран и Сирия объявили о создании совместного банка, сообшает ТАСС со ссылкой на иранское агентство IRNA.
«Тегеран и Дамаск решили создать совместный банк»,- заявил накануне министр дорог и городского развития Ирана Ростам Гасеми, находящийся с визитом в Сирии.
Решение об основании банка было принято на встрече с министром иностранных дел и по делам мигрантов Сирии Фейсалом Микдадом. Представительства банка будут созданы в обеих странах.
А на встрече с президентом Сирии Башаром Асадом стороны обсудили состояние экономики Сирии и проблемы, стоящие перед иранско-сирийскими экономическими связями.
По итогам визита Гасеми в Сирию решено о встрече руководителей авиационных служб двух стран для решения вопросов сотрудничества в области авиационного транспорта.
Также глава совета свободных зон Ирана посетит Сирию для обсуждения вопроса формирования на сирийской территории совместной свободной зоны.