Առաջարկ՝ համավարակների ժամանակ ԵԱՏՄ-ում աշխատուժի տեղաշարժի մասին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիան ընդունել է առաջարկ՝ ուղղված համավարակների ժամանակ Միությունում աշխատուժի տեղաշարժի ազատության ապահովմանը։
Ներկայացնելով փաստաթուղթը՝ ԵՏՀ էկոնոմիկայի եւ ֆինանսական քաղաքականության հարցերով նախարար Ռուսլան Բեկետաեւը նշել է, որ COVID-19-ի համատեքստում Միության միասնական աշխատաշուկայում արագ փոփոխվող պայմանները թելադրում են ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների զբաղվածությունը հեշտացնելու համար ճկուն մեխանիզմներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։
Առաջարկի շեշտը դրվում է համավարակի ժամանակ միասնական ինտեգրացիոն տարածքում աշխատանքային միգրացիայի գործընթացների կարգավորման ընդհանուր մոտեցումների մշակման վրա։
ԵԱՏՄ երկրներին առաջարկվում է թույլատրել իրենց տարածք մուտք գործել այլ անդամ պետությունների այն քաղաքացիներին, ովքեր ունեն հաստատված պայմանավորվածություններ գործատուների եւ զբաղվածության պետական իրավասու մարմինների հետ աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ։
Բացի այդ, առաջարկում հաշվի են առնված մեկնման պետությունների եւ զբաղվածություն ապահովող երկրների սանիտարահամավարակային պահանջների պահպանման հարցերը:

Принята рекомендация о движении рабочей силы в ЕАЭС во время пандемий
Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) приняла рекомендацию, направленную на обеспечение свободы движения рабочей силы в Союзе во время пандемий.
Представляя документ, министр по экономике и финансовой политике ЕЭК Руслан Бекетаев отметил, что в условиях COVID-19 быстро изменяющиеся условия на едином рынке труда Союза диктуют необходимость создания гибких механизмов содействия трудоустройству граждан стран ЕАЭС.
Акцент рекомендации сделан на выработке общих подходов в вопросах регулирования процессов трудовой миграции на едином интеграционном пространстве во время пандемий.
Странам ЕАЭС рекомендуется разрешать въезд на свою территорию гражданам других государств-членов, у которых имеются подтвержденные договоренности с работодателями и компетентными органами государства трудоустройства о принятии на работу.
Кроме того, в рекомендации учтены вопросы соблюдения санитарно-эпидемиологических требований государств выезда и государств трудоустройства.