Առաջիկա երկու ամիսներին կգործարկվի հարկային հաշվետվություններն էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու փորձնական ծրագիրը
01.08.2008 | 11:49 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. Առաջիկա երկու ամիսներին Հայաստանում կգործարկվի հարկային## հաշվետվություններն էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու փորձնական ծրագիրը:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Հարկային պետական ծառայության /ՀՊԾ/ պետի տեղակալ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սկզբնական փուլում նախատեսվում է հարկային հաշվետվությունների ներկայացման նոր, դեռեւս փորձնական եղանակը փորձարկել գործող տարբերակներին /ՀՊԾ տարածքային բաժանմունքներում հաշվետվությունների հանձնում, կամ փոստով դրանց ուղարկում/ զուգահեռ:
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ էլեկտրոնային համակարգով հաշվետվությունների տրամադրման ձեւն ու ժամկետները չեն տարբերվի ներկայումս գործողներից: Էլեկտրոնային համակարգը մշակվում է Microsoft ընկերության երեւանյան ներկայացուցչության հետ համագործակցությամբ:
“Դեռեւս վաղ է խոսել նոր, բավականին լայնածավալ համակարգի լիարժեք ներդրման ժամկետների մասին”,- շեշտել է Քոչարյանը: Նրա խոսքերով, առաջնահերթ նշանակություն ունեն էլեկտրոնային համակարգի գործարկման արդյունավետության ու անվտանգության ապահովման հարցերը` Հայաստանի հարկային օրենսդրության պահանջներին համապատասխան:
ՀՊԾ պետի տեղակալն ասել է, որ ներկայումս Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունն աշխատանքներ է տանում էլեկտրոնային ստորագրության գործնական ներդրման ուղղությամբ, եւ դա կդառնա հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային եղանակը գործարկելու հիմնական նախադրյալը:
Ռոբերտ Քոչարյանը չի բացառել, որ որոշ ժամանակ անց Հայաստանը կհետեւի զարգացած մի շարք երկրների օրինակին եւ կհրաժարվի էլեկտրոնային փաստաթղթերի վրա կնիքի օգտագործումից:
ՀՊԾ պետի տեղակալը տեղեկացրել է, որ նոր համակարգի փորձարկմանը առաջին հերթին կմասնակցեն ՏՏ ընկերություները, բանկային համակարգը, խոշոր եւ ակտիվ հարկատուները:

В ближайшие 2 месяца будет задействована пилотная программа предоставления налоговых отчетов электронным способом
01.08.2008 | 11:49 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван /Медиамакс/. В ближайшие два месяца в Армении будет задействована## пилотная программа предоставления налоговых отчетов электронным способом.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сообщил заместитель начальника Государственной налоговой службы (ГНС) Роберт Кочарян.
На начальном этапе планируется апробировать новый, пока экспериментальный, способ предоставления налоговых отчетов параллельно с действующими схемами - сдачей отчетов непосредственно в территориальных отделениях ГНС и их отправкой по почте.
Роберт Кочарян заметил, что форма и сроки предоставления отчетов по электронной системе не будут отличаться от ныне действующих. Электронная система разрабатывается в тесном сотрудничестве с ереванским представительством компании Microsoft.
«Пока рано говорить о конкретных сроках полноценного внедрения новой, довольно масштабной системы», - подчеркнул Кочарян. Приоритетное значение, по его словам, имеют вопросы обеспечения эффективности и безопасности функционирования электронной системы в соответствии с требованиями налогового законодательства Армении.
Замглавы ГНС сообщил, что в настоящее время министерство экономики Армении ведет работу по практическому внедрению электронной подписи, и это станет основной предпосылкой для задействования электронного способа предоставления налоговых отчетов.
Роберт Кочарян не исключил, что в со временм в Армении последуют примеру многих развитых стран и откажутся от использования печати на электронной документации.
Заместитель начальника ГНС сообщил, что в испытании новой системы в первую очередь примут участие IT-компании, банковская сфера, крупные и активные налогоплательщики.