Օլեգ Տինկովն ամերիկյան կողմին $506 մլն տուգանք կվճարի
Հյուսիսային Կալիֆոռնիայի դատարանում կայացած լսումների ժամանակ բացահայտվել են TCS Group Holding PLC-ի («Տինկոֆ Բանկի» գլխամասային ընկերություն) հիմնադիր Օլեգ Տինկովի եւ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության միջեւ հաշտության համաձայնագրի պայմանները:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, Օլեգ Տինկովի համար տուգանքի չափը կկազմի $506,8 մլն: Մեղադրող կողմի ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ նշված գումարն առաջացել է հետեւյալ կերպ․ $240 միլիոնը՝ 2013 թվականին գործարարի գործողություններից ԱՄՆ հարկային կորուստների չափն է, իսկ հաշվի առնելով տոկոսներն ու տուգանքները, այս գումարն ավելացել է մինչեւ $448 միլիոն: Բացի այդ, Տինկովի մոտ հայտնաբերվել են լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ:
Օլեգ Տինկովի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ գործարարը չի նախատեսում կրճատել TCS Group-ի բաժնեմասը՝ տուգանքը վճարելու համար: «Օլեգը բավարար միջոցներ ունի տուգանքն ամբողջությամբ վճարելու համար՝ առանց TCS-ի իր բաժնետոմսերը վաճառելու անհրաժեշտության»,- ասել է նա:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը պարզաբանել է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է նաեւ ազատազրկում, սակայն այն չի կիրառվի. հաշվի կառնվի այն ժամանակահատվածը, որն անցած տարի Տինկովն անցկացրել է Լոնդոնում՝ լինելով սահմանափակված տեղաշարժման մեջ։
Դատարանը դեռ պետք է հաստատի հաշտեցման համաձայնագրի պայմանները: Տինկովն իրեն մեղավոր է ճանաչել առաջադրված մեղադրանքներից մեկում: Դատավորը համաձայնագիրը հաստատելու որոշումը հետաձգել է մինչեւ հոկտեմբերի 29-ը:
Նշենք, որ անցած տարվա գարնանը Օլեգ Տինկովը հայտնել էր իր հիվանդության մասին․ նրա մոտ ախտորոշվել էր սուր լեյկոզ։

На слушаниях в Окружном суде Северной Калифорнии были раскрыты условия мирового соглашения между основателем TCS Group Holding PLC (головная компания «Тинькофф Банка») Олегом Тиньковым и Министерством юстиции США. Как сообщает RBC, сумма штрафа для Олега Тинькова составит $506,8 млн. Представитель обвинения объяснила, что сумма соглашения сложилась следующим образом: $240 млн - это сумма налоговых потерь США от действий бизнесмена в 2013 году, а с учетом процентов и штрафов эта сумма возрастает до $448 млн. Кроме того, у Тинькова обнаружились дополнительные налоговые обязательства. 06.03.2020 | 14:16 В чем обвиняют Олега Тинькова американские власти Представитель Олега Тинькова заявил, что бизнесмен не планирует сокращать пакет в TCS Group для выплаты штрафа. «Олег имеет достаточно средств, чтобы целиком выплатить штраф - без необходимости продавать свои акции TCS»,- сказал он.В сообщении Минюста CША уточняется, что соглашение также предусматривает лишение свободы, но реального заключения не будет - в срок наказания будет зачтено время, которое Тиньков отбыл в прошлом году в Лондоне, когда был ограничен в передвижениях.Суд еще должен утвердить условия соглашения. Тиньков признал вину по одному из пунктов обвинения. Судья отложил решение об утверждении соглашения на 29 октября.Отметим, что весной прошлого года Олег Тиньков сообщил о своей болезни - у него была диагностирована острая форма лейкемии. Tweet Просмотры 3495