Bank of America-ն նավթի գնի մինչեւ $100 թանկացման 6 պատճառ է բերում
Brent տեսակի նավթի գինը կարող է բարձրանալ մինչեւ $100 մեկ բարելի դիմաց արդեն 2022 թվականին. նման աճի համար կա երեք պատճառ պահանջարկի եւ երեք էլ՝ առաջարկի մասով:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասված է Bank of America-ի նավթի շուկային վերաբերող զեկույցում:
Պահանջարկի գործոնների շարքում, որոնք կարող են ազդել գների աճի վրա, վերլուծաբանները նշում են լոքդաուններից հետո հետաձգված պահանջարկը, ինչպես նաեւ մասնավոր ճանապարհային տրանսպորտի գերակշռումը տրանսպորտի այլ տեսակների նկատմամբ: Bank of America-ն կարծում է նաեւ, որ աշխատանքի հեռահար ռեժիմը կարող է հանգեցնել «աշխատանք մեքենայից» ձեւաչափի եւ ավելացնել հեռավորությունները, որոնք մարդիկ անցնում են անձնական մեքենայով:
Առաջարկի տեսանկյունից Bank of America-ն, առաջին հերթին, տեսնում է այնպիսի գործոն, ինչպիսին է Կլիմայի փարիզյան համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար ընկերությունների կապիտալ ծախսերի ավելացումը: Ներդրողները սկսել են նաեւ ավելի ակտիվ դեր խաղալ էներգետիկ ոլորտում՝ ներդրումներ կատարելով ինչպես ֆինանսական հատվածում, այնպես էլ կայուն զարգացման մեջ (ESG, environmental, social, governance): Բացի այդ, աճում է հասարակական ճնշումը ջերմոցային գազերի արտանետումները նվազեցնելու ուղղությամբ:
Bank of America-ի վերլուծաբանները 2021 թվականի համար նավթի գնի կանխատեսումը բարձրացրել են $60-ից մինչեւ $68 մեկ բարելի դիմաց՝ կորոնավիրուսի պատվաստման գործընթացով պայմանավորված պահանջարկի վերականգնման ֆոնին: Նավթի գնի կանխատեսումը 2022-ին բարձրացվել է $15-ով՝ $60-ից մինչեւ $75, իսկ 2023-ին բանկի վերլուծաբանները նավթի գինը ակնկալում են $65 սահմանում:

Bank of America приводит 6 причин для подорожания нефти до $100
Цена нефти Brent может вырасти до $100 за баррель уже к 2022 году, для такого роста есть три причины со стороны спроса и три - со стороны предложения.
Как передает ТАСС, об этом говорится в отчете по рынку нефти Bank of America.
Среди факторов спроса, которые могут повлиять на рост цены, аналитики выделяют отложенный спрос после локдаунов, а также преобладание частных автомобильных перевозок над другими видами транспорта. Также в Bank of America считают, что дистанционный режим может привести к формату «работа из автомобиля» и увеличить расстояния, которые люди проезжают на личном автомобиле.
Со стороны предложения в Bank of America видят, в первую очередь, такой фактор, как увеличение капитальных затрат компаний на достижение целей Парижского соглашения по климату. Инвесторы стали также играть более активную роль в энергетическом секторе, вкладывая средства как в финансовый сектор, так и в устойчивое развитие (ESG, environmental, social, governance). Кроме того, нарастает общественное давление в пользу сокращения выбросов парниковых газов.
Аналитики Bank of America повысили прогноз цены нефти на 2021 год с $60 до $68 за баррель на фоне восстановления спроса, драйвером которого является процесс вакцинации от коронавируса. Прогноз цены нефти на 2022 год повышен на $15 - с $60 до $75 за баррель, а в 2023 году аналитики банка ожидают нефть по $65 за баррель.