ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է ուսանողական վարկեր՝ բարելավված պայմաններով
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն առաջարկում է հաճախորդներին ձեւակերպել ուսանողական վարկեր բարելավված պայմաններով «Բնակարան երիտասարդներին» ՈւՎԿ ՓԲԸ-ի վերաֆինանսավորմամբ պետական ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես նշել են բանկում, այժմ վարկի առավելագույն գումարն ուսման ամբողջ ընթացքի համար կազմում է 4 մլն դրամ՝  նախկինում սահմանված  2.8 մլն դրամի փոխարեն: Ուսման առավելագույն ժամկետը, որի վճարման նպատակով տրամադրվում է վարկը, սահմանվել է 5 տարի՝ նախկինում գործող 4-ի փոխարեն: Ինչպես նաեւ, վարկ ստանալու համար այլեւս անհրաժեշտ չէ ուսանողի ծնողների կամ խնամակալների երաշխավորությունը. կարելի է ներկայացնել ցանկացած այլ անձի:
«Պետական ծրագիրն ուղղված է երկրում բարձրագույն կրթության հասանելիության ավելացմանը, ինչը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի համար սոցիալական կարեւորություն ունեցող խնդիրներից մեկն է: Ծրագրից կարող են օգտվել վճարովի հիմունքներով կրթություն ստացող պետական եւ պետական հավատարմագրություն ունեցող ուսումնական հաստատություններում բակալավրիատի, մագիստրատուրայի եւ կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Վարկը տրամադրվում է 50 000-ից մինչեւ 800 000 դրամ գումարի չափով՝ 1 ուսումնական տարվա վարձը վճարելու նպատակով (վարկի առավելագույն գումարը ուսման ամբողջ ժամանակահատվածի համար սահմանվում է  4 մլն դրամ), տարեկան 6% կամ 7% տոկոսադրույքով՝ կախված ուսանողի առաջադիմությունից,  3 ամսից մինչեւ 10 տարի մարման ժամկետով:
Ուսանողական վարկ կարող են ձեւակերպել 16-ից 65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ քաղաքացիները: Վարկավորման բարելավված պայմանների համաձայն՝ վարկի երաշխավոր կարող է դառնալ վարկառուի կողմից ընտրված ցանկացած անձ. ծնողներից կամ խնամակալներից մեկի երաշխավորության առկայության պահանջն այլեւս չի գործում:
Ծրագրի կարեւոր առավելությունը նաեւ այն է, որ վարկի ձեւակերպման ընթացքում երաշխավորի եկամուտների առկայության փաստը բավական է, իսկ դրանց բացակայության դեպքում, հնարավոր է ներգրավել համավարկառու: Ուսանողական վարկ կարելի է ձեւակերպել ուսման ցանկացած ժամանակահատվածի վարձի վճարման նպատակով: Միջոցները տրամադրվում են փուլերով՝ յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա համար տրամադրվում է 1 մասնաբաժին: Բացի այդ, նոր պայմանների համաձայն, փուլերի/տրանշերի առավելագույն քանակն ավելացել է՝ 4-ից դառնալով 5. յուրաքանչյուր փուլի գումարը հասցնելով մինչեւ 800,000 դրամի՝ նախկինում սահմանված 700,000 դրամի փոխարեն:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում վարկի տրամադրման գործընթացը տեւում է ընդամենը 1 աշխատանքային օր՝ վարկային պայմանագրի կնքման պահից: Միջոցները նույն օրը փոխանցվում են ուսումնական հաստատության բանկային հաշվեհամարին՝ առանց հաճախորդի մասնակցության անհրաժեշտության:
Ծրագրի եւս մեկ առավելությունը վարկի մարման եղանակն է: Վարկառուն հնարավորություն ունի ընտրելու մարման եղանակն, ըստ որի՝ ուսման ընթացում անհրաժեշտ կլինի մարել միայն վարկի տոկոսագումարները, իսկ հիմնական գումարը վճարել ուսման ավարտից հետո: Վարկի համար միջնորդավճարներ նախատեսված չեն:
Վարկը տրամադրվում է տարեկան 9% տոկոսադրույքով, որից 2%-ը կամ 3%-ը, կախված ուսանողի առաջադիմությունից, սուբսիդավորվում է պետության կողմից:
Ստեղծված Արտակարգ դրության պայմաններում Հայաստանի բնակչությանը աջակցելու նպատակով ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված 14-րդ միջոցառման շրջանակում, հաճախորդները կարող են ստանալ ուսանողական վարկ եւ օգտվել հատուկ լրացուցիչ արտոնություններից. մինչեւ 2020թ-ի վերջ վարկը կսպասարկվի տարեկան 0% կամ 4% տոկոսադրույքով՝ կախված ուսանողի առաջադիմությունից:
Վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կազմում է  6.17%-7.33%:
ՀՀ Կառավարության 14-րդ միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքում:
Ուսանողական վարկի պայմանների մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ բանկի պաշտոնական կայքում, կամ զանգահարելով Կոնտակտային կենտրոն՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) предлагает студенческие кредиты на улучшенных условиях
Банк ВТБ (Армения) предлагает клиентам оформить студенческий кредит по улучшенным условиям в рамках госпрограммы под рефинансирование ЗАО УКО «Жилье молодым».
Как сообщили в банке, теперь максимальная сумма кредита составляет 4 млн драмов за весь срок обучения вместо ранее установленных 2,8 млн драмов. Максимальный срок обучения, на оплату которого предоставляется кредит, увеличен с четырех до пяти лет. Также для получения кредита больше не требуется обязательное поручительство родителей или опекунов студента, для этого можно привлечь любого другого человека.
«Госпрограмма направлена на повышение уровня доступности высшего образования в стране, что является одной из социально значимых задач Банка ВТБ (Армения). Воспользоваться программой могут студенты бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры государственных и имеющих государственную аккредитацию высших учебных заведений, получающие образование на платной основе»,- отмечается в сообщении.
Кредит предоставляется на сумму от 50 тыс. до 800 тыс. драмов из расчета оплаты за один учебный год (максимальная сумма кредита на весь срок обучения - 4 млн драмов) по ставке 6% или 7% годовых в зависимости от успеваемости студента и сроком погашения от трех месяцев до 10 лет.
Студенческий кредит могут оформить граждане и резиденты РА в возрасте от 16 до 65 лет. Согласно улучшенным условиям кредитования, поручителем кредита может стать любой выбранный заемщиком человек, требование наличия поручительства одного из родителей или опекунов больше не действует.
Важным преимуществом программы является также то, что в процессе оформления кредита достаточно наличие доходов у поручителя, а при их отсутствии возможно привлечение созаемщика. Студенческий кредит можно взять на оплату любого периода учебы. Средства выдаются траншами - по одному на каждый учебный год. При этом по новым условиям максимальное количество траншей увеличено с четырех до пяти, сумма каждого может составлять до 800 тыс. драмов РА вместо ранее установленной 700 тыс. драмов.
Процесс выдачи кредита в Банке ВТБ (Армения) занимает всего один рабочий день после заключения кредитного договора. Средства в тот же день направляются на банковский счет учебного заведения без необходимости участия клиента.
Еще одно удобство программы заключается в методе погашения кредита. Заемщик имеет возможность выбрать метод погашения, по которому в период обучения необходимо платить только сумму процентов по кредиту, а основную сумму - выплачивать после окончания учебы. Комиссий по кредиту не предусмотрено.
Кредит выдается с годовой процентной ставкой 9%, из которых 2% или 3% в зависимости от успеваемости студента субсидируются государством.
В рамках 14-ого мероприятия Правительства РА в поддержку населения Армении в условиях создавшегося Чрезвычайного положения, клиенты могут получить студенческий кредит и воспользоваться специальной дополнительной льготой: до конца 2020г. кредит будет обслуживаться по годовому проценту 0% или 4% в зависимости от успеваемости студента.
Эффективная годовая процентная ставка по кредиту составляет 6.17%-7.33%.
Подробную информацию о 14-ой программе Правительства РА можно найти на официальном сайте Правительства РА.
Более подробную информацию об условиях студенческого кредита можно получить на сайте банка, или позвонив в контактный центр по номеру 87-87.