«Աէրոֆլոտ»-ի ղեկավար. ինքնաթիռում վարակվելու ռիսկը շատ փոքր է
«Աէրոֆլոտ»-ի գլխավոր տնօրեն Վիտալի Սավելյեվը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ ինքնաթիռում կորոնավիրուսով վարակվելու ռիսկը շատ փոքր է, եւ ավիաընկերությունը չի նախատեսում կորոնավիրուսի կանխարգելման համար պարտադիր կերպով ներդնել ուղեւորներին շախմատաձեւ տեղավորելու սկզբունքը։
«Ինքնաթիռը հերմետիկ կապսուլա է, բոլոր ինքնաթիռներում, հատկապես նոր, տեղադրված են HEPA դասի ֆիլտրեր, որոնք իրականացնում են օդի մինչեւ 97-99%-անոց մաքրում՝ ապահովելով մոտավորապես վիրահատարանների մակարդակը։ Օդը փոխվում է 3-5 րոպե մեկ:
Օդը վերցվում է շարժիչի տակի կոմպրեսորից, այն տաքանում է մինչեւ 290 աստիճան։ Այսինքն, ֆորմալ առումով ինքնաթիռում հիվանդանալը շատ դժվար է։ Սրա մասին է վկայում նաեւ սպասարկող անձնակազմի մասով վիճակագրությունը։ Չվերթների մեր ուղեկցորդներն ինքնաթիռում գրեթե չեն հիվանդացել, մեզ մոտ այդ դեպքերը քիչ տոկոս են կազմել։ Համաշխարհային փորձը եւս սրա մասին է վկայում։ Ուստի, մենք պայմանավորվել ենք, որ ինքնաթիռում կլինեն դիմակներ եւ ձեռնոցներ»,- Վիտալի Սավելյեվի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։

Глава «Аэрофлота»: Риск заразиться на борту самолета очень мал
Генеральный директор «Аэрофлота» Виталий Савельев на встрече с президентом России Владимиром Путиным сказал, что риск заразиться на борту самолета очень мал, и авиакомпания не планирует в обязательном порядке вводить на рейсах шахматную рассадку для профилактики коронавируса, так как это экономически нецелесообразно.
«Самолет является герметичной капсулой, и на всех самолетах, особенно новых, установлены фильтры класса HEPA, которые дают глубокую очистку до уровня 97-99% - это примерно уровень операционных. Воздух меняется каждые 3-5 минут.
Воздух берется из компрессора из-под двигателя, нагревается до 290 градусов. То есть формально на борту заболеть очень сложно. Это показывает и статистика обслуживающего персонала. Наши бортпроводники на борту практически не заболевали, у нас небольшой процент всего лишь. Это и мировая практика. Поэтому мы договорились [с Роспотребнадзором], что на борту будут маски и перчатки»,- приводит слова Виталия Савельева агентство ТАСС.