Իտալիան €400 մլրդ է հատկացնում ՓՄՁ-ների աջակցությանը
Իտալիայի կառավարությունը €400 մլրդ կհատկացնի կորոնավիրուսի հետեւանքներից տուժած փոքր ու միջին բիզնեսին սատարելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն:
Նա հստակեցրել է, որ խոսքը գնում է իրացվելիության մասին, որն ընկերություններին տրվում է վարկավորման միջոցով՝ պետական երաշխավորությամբ։ «Այս գումարն ավելացվում է նախկինում ընտանիքներին եւ բնակչությանը €350 մլրդ ծավալով ցուցաբերած աջակցությանը: Ընդհանուր առմամբ շուրջ €700 մլրդ՝ դա ՀՆԱ-ի գրեթե կեսն է»,- ընդգծել է վարչապետը:
Նա նաեւ նշել է, որ Հռոմը չի համաձայնվի ԵՄ կայունացման մեխանիզմի (MES) պայմաններին եւ կընդունի միայն եվրաբոնդերի բանաձեւը:
«Իտալիան արտաքին պարտքի ամենաբարձր մակարդակ ունեցող երկրներից է` այն այսօր հասնում ՀՆԱ-ի 135%, եւ կարելի է սպասել, որ այս  հարաբերակցությունը էականորեն կավելանա»,- գրում է պարբերականը:

Италия выделит €400 млрд на поддержку малого и среднего бизнеса
Правительство Италии выделит €400 млрд на поддержку малого и среднего бизнеса, пострадавшего от последствий пандемии.
Как сообщает ТАСС, об этом объявил премьер-министр Италии Джузеппе Конте.
Он уточнил, что речь идет о ликвидности под государственные гарантии кредитования компаний. «Эта сумма добавляется к €350 млрд, выделенным ранее на поддержку семей и населения. Всего около €700 млрд, это почти половина ВВП»,- подчеркнул премьер.
При этом он отметил, что Рим не согласится на условия стабилизационного механизма ЕС (MES) и примет только формулу евробондов.
«Италия - страна с одним из самых высоких внешних долгов, который достигает сейчас 135% ВВП, и это соотношение, как ожидается, значительно вырастет»,- пишет издание.