Հեռահար աշխատանքի խնդիրները
Ռուսաստանցիների շրջանում հարցվածների շուրջ 64%-ը գրասենյակային աշխատանքն ավելի արդյունավետ է համարում, քան հեռահարը:
Ընդ որում, հարցվածների 16%-ն արդեն հեռահար է աշխատում, իսկ 17%-ն առաջարկ է ստացել ղեկավարության կողմից աշխատել տանից, սակայն շարունակում է հաճախել գրասենյակ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, հարցվածների շուրջ 40%-ը նշում է, որ  տանից աշխատելը կխանգարի իրենց հասանելիություն ստանալ աշխատանքային գործիքներին, տվյալների բազային կամ փաստաթղթերին:
22%-ը հայտնել է, որ սառնարանը, մահճակալը եւ ոչ աշխատանքային մթնոլորտն ազդում են իր արտադրողականության վրա: Միաժամանակ, հարցվածների 13,2%-ը նշել է, որ բնականոն աշխատանքի համար իրեն անհրաժեշտ է գրասենյակային տեխնիկա, իսկ 6%-ը նշել է տան ինտերնետի՝ դանդաղ լինելու մասին:
Հարցման արդյունքներով՝ ղեկավարների 18%-ից ավելին դժգոհ է, որ տանից աշխատելը կստիպի չեղարկել բոլոր անձնական հանդիպումները հաճախորդների հետ, 11%-ն անկեղծացել է, որ վախենում է կորցնել վերահսկողությունը ենթակաների նկատմամբ, իսկ 23%-ի մոտ դժվարություններ են առաջանում խնդիրների հեռահար առաջադրման հետ: Միաժամանակ, ամեն 10-րդը նշել է, որ հեռահար աշխատանքում իրեն վախեցնում է մեսենջերներում չատերի մեծ քանակությունը:

Проблемы удаленной работы
При этом 16% респондентов уже работают удаленно, а более 17% получили предложение от начальства работать из дома, но продолжили посещать офис.
Как сообщает ТАСС, почти 40% респондентов отмечают, что работа из дома помешает им получить доступ к рабочим инструментам, базам данных или документам.
Каждый пятый (22%) сообщил, что именно холодильник, кровать и нерабочая атмосфера влияют на их продуктивность. В то же время 13,2% опрошенных отметили, что для нормальной работы им необходима офисная техника, а 6% заявили о недостаточно быстром интернете дома.
По данным опроса, более 18% руководителей недовольны тем, что работа из дома потребует отменить все личные встречи с клиентами, 11% опрошенных признались, что боятся потерять контроль над подчиненными, а 23% испытывают проблемы с удаленной постановкой задач. При этом каждый десятый отметил, что в удаленной работе их пугает еще большее количество чатов в мессенджерах.