Վրաստանը մտադիր է թողարկել $500 մլն-ի եվրոպարտատոմսեր
Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է թողարկել 5-ից 10 տարի շրջանառության ժամկետով $500 մլն գումարի եվրոպարտատոմսեր, հայտնել է վարչապետ Վլադիմիր Գուրգենիձեն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը` վկայակոչելով “Նովոստի-Գռուզիին”, հանդես գալով Վրաստանի խորհրդարանում, Գուրգենիձեն հայտնել է, որ տեղաբախշման կազմակերպման համար բանակցություններ են վարվում վեց բանկերի հետ` Citigroup, Deutsche Bank, JP Morgan, Credit Suisse, USB, Merrill Lynch, որոնցից Վրաստանի իշխանությունները կընտրեն երկու կազմակերպիչների:
“Պարտատոմսերից ստացված միջոցները կուղվեն Վրաստանում գազապահոցի եւ դեպի Թուրքիա էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալի բարձրացման նպատակով նոր բարձրավոլտ գծերի կառուցման ֆինանսավորման համար”,- ասել է Գորգենիձեն:

Грузия планирует выпустить евробонды на $ 500
Правительство Грузии планирует выпустить еврооблигации на сумму в $ 500 млн со сроком обращения от 5 до 10 лет, сообщил премьер-министр Владимир Гургенидзе.
Как сообщает Медиамакс на ссылкой на «Новости Грузия», выступая в парламенте Грузии с докладом о работе правительства на ближайшее время, Гургенидзе сообщил, что для организации размещения ведутся переговоры с шестью банками - Citigroup, Deutsche Bank, JP Morgan, Credit Suisse, UBS, Merrill Lynch, из числа которых грузинские власти выберут двух организаторов.
«Поступившие от облигаций средства будут направлены на финансирование строительства газохранилища в Грузии и на строительство ЛЭП с целью увеличения экспорта электроэнергии в Турцию», - сказал Гургенидзе.