ԿԲ-ն հրապարակել է գործարար միջավայրի, տնտեսական ակտիվության եւ սպառողների վստահության հերթական ինդեքսները
28.09.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 28 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հրապարակել է 2007 թ. երրորդ եռամսյակի գործարար միջավայրի, տնտեսական ակտիվության եւ սպառողների վստահության ինդեքսները:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին են ԿԲ մամլո ծառայությունում, II եռամսյակում գործարար միջավայրի ինդեքսը կազմել է 50.9, տնտեսական ակտիվության ինդեքսը` 69.2, իսկ սպառողների վստահության ինդեքսը` 52.4:
Ինդեքսները հաշվարկվել են արդյունաբերության, շինարարության եւ ծառայությունների ոլորտների 838 կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ Երեւանի եւ հանրապետության մարզերի 3007 տնային տնտեսություններում անցկացված հարցումների օգնությամբ:
Եթե ինդեքսն անցնում է 50 ցուցանիշը, դա նշանակում է բարձր ակտիվություն, 50-ից ցածր արժեքը` ցածր ակտիվություն, 50-ը նշանակում է անփոփոխ իրավիճակ:
Պատասխանների հաշվեկշիռները հարաբերելով բազիսային ժամանակաշրջանի համապատասխան ցուցանիշին, ստացվում են վերջնական ինդեքսները, որոնք 2007 թ. III եռամսյակում II եռամսյակի համեմատությամբ կազմել են. գործարար միջավայրի ինդեքս` 89.9%, տնտեսական ակտիվության ինդեքս` 99.7%, սպառողների վստահության ինդեքս` 99.5%:
2007 թ. II եռամսյակում գործարար միջավայրի ինդեքսը կազմել էր 56.6, տնտեսական ակտիվության ինդեքսը` 69.4, իսկ սպառողների վստահության ինդեքսը` 52.7:

ЦБ Армении опубликовал очередные индексы бизнес-атмосферы, экономической активности и доверия потребителей
28.09.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 28 сентября /Медиамакс/. Центральный банк Армении опубликовал индексы бизнес-атмосферы, экономической активности и доверия потребителей за третий квартал 2007 года.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в третьем квартале индекс бизнес-атмосферы составил 50,9, индекс экономической активности - 69,2, а индекс доверия потребителей - 52,4.
Индексы рассчитаны при помощи опроса, проведенного среди 838 организаций, занятых в сфере промышленности, строительства и услуг, а также 3007 домашних хозяйств в Ереване и регионах республики.
Если индекс превышает отметку 50, это означает высокую активность, ниже 50 - низкую активность, 50 - неизменное положение.
Соотношение баланса ответов с соответствующими показателями базисного периода позволяют получить окончательные индексы, которые в третьем квартале 2007 года по сравнению со вторым кварталом составляют 89,9% - индекс бизнес-атмосферы, 99,7% - экономической активности, 99,5% - доверия потребителей.
Во втором квартале 2007 года индекс бизнес-атмосферы составлял 56,6, экономической активности - 69,4, доверия потребителей - 52,7.