Տնտեսվարողների ֆինանսական առողջացման հնարավորությունները կընդլայնվեն
30.11.2017 | 13:52 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
#ՊԵԿ #Վարդան Հարությունյան
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է պետական բյուջեի նկատմամբ դրամային պարտավորությունների մասով պարտապանին սնանկ ճանաչելու վերաբերյալ դիմում ներկայացնելուց ձեռնպահ մնալու մասին որոշման նախագիծը:
Վերջինս սահմանում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից համապատասխան դիմում ներկայացնելուց ձեռնպահ մնալու եւ հարկային պարտավորությունների կատարման ապահովման նպատակով օրենսդրությամբ նախատեսված հարկային գանձման հնարավորություններից օգտվելու դեպքերը:
Որոշման համաձայն՝ եթե առկա են պարտապանին սնանկ ճանաչելու օրենքով սահմանված հիմքերը, ՊԵԿ-ը պետք է 6 ամիս ձեռնպահ մնա պարտապանին սնանկ ճանաչելու հայցի ներկայացումից, եթե յուրաքանչյուր ամսում պարտապանը վճարում է առկա պարտավորությունների 20%-ը:
ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի խոսքով՝ նախագծի ընդունումը նպատակ ունի ընդլայնել սնանկության հիմքեր ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների ֆինանսական առողջացման հնարավորությունները: