ՀՀ կառավարությունն ու Microsoft-ը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր
Երեւան, 31 հունվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հունվարի 30-ին էդինբուրգում ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը եւ Microsoft կորպորացիայի նախագահ Բիլլ Գեյթսը ստորագրեցին “Համագործակցության համաձայնագիր”:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանում ՏՏ ոլորտի հետագա զարգացման նպատակով Microsoft կորպորացիան Հայաստանում կիրականացնի մի շարք ներդրումային, կրթական եւ ինովացիոն ծրագրեր: Մասնավորապես, նախատեսվում է Հայաստանում ստեղծել Microsoft Նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոն (Microsoft Innovation Center):
ՀՀ պատվիրակությունը ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի գլխավորությամբ հունվարի 29-ին Microsoft-ի հրավերով մեկնել էր Շոտլանդիա` մասնակցելու կորպորացիայի կողմից Շոտլանդիայի մայրաքաղաք Էդինբուրգում կազմակերպվող Եվրոպայի պետական առաջնորդների համաժողովին (Government Leaders Forum-Europe):
2006 թ. սեպտեմբերին Երեւանում տեղի ունեցած ՙՏեղեկատվական Տեխնոլոգիաների միամսյակի՚ շրջանակներում ՀՀ վարչապետի եւ Microsoft ընկերության Եվրոպայի տարածաշրջանային փոխնախագահի միջեւ կայացած հանդիպման ընթացքում ձեռք էր բերվել սկզբունքային պայմանավորվածություն` ՀՀ կառավարության եւ Microsoft ընկերության միջեւ ռազմավարական համագործակցություն սկսելու վերաբերյալ:

Правительство Армении и корпорация Microsoft подписали соглашение о сотрудничестве
Ереван, 31 января /Медиамакс/. Правительство Армении и корпорация Microsoft подписали соглашение о сотрудничестве.
Как сообщает агентство Медиамакс, соглашение подписали 30 января в Эдинбурге министр торговли и экономического развития Армении Карен Чшмаритян и президент Microsoft Билл Гейтс.
Согласно подписанному соглашению, Microsoft осуществит в Армении инвестиционные, образовательные и инновационные программы с целью дальнейшего развития сферы информационных технологий. В частности, Microsoft планирует создать в Армении свой инновационный центр.
Армянская делегация во главе с Кареном Чшмаритяном отправилась 29 января в Шотландию по приглашению Microsoft для участия в Форуме государственных лидеров Европы /Government Leaders Forum-Europe/.
Договоренность о сотрудничестве правительства Армении с Microsoft была достигнута в сентябре 2006 года, на встрече премьер-министра Армении и вице-президента Microsoft, которая прошла в Ереване в рамках «Месяца информационных технологий».