“Վրաստանի Բանկը” նախատեսում է թողարկել եվրոպարտատոմսեր
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով “Վրաստանի նորությունները”, “Վրաստանի բանկի” պարտատոմսերի տեղաբաշխման բացառիկ մենեջերն է ամերիկյան “Մերրիլ Լինչ” ընկերությունը:
Հունվարի 22-ից սկսած “Մերրիլ Լինչը” Սինգապուրում, Հոնկոնգում եւ եվրոպական 4 երկրներում կանցկացնի պարտատոմսերի շնորհանդեսը: Շնորհանդեսի արդյունքներով կկատարվի պահանջարկի վերլուծություն եւ կորոշվի պարտատոմսերի թողարկման ծավալն ու դրանց գինը:
2007 թ. ընթացքում “Վրաստանի բանկը” ծրագրել է ավելացնել իր ակտիվները 70%-ով, այդ թվում մաքուր ակտիվները` 50%-ով: Այդ նպատակներն իրագործելու համար բանկը պետք է ներգրավի մոտ $400 մլն:
2006 թ. նոյեմբերի 29-ին “Վրաստանի բանկը” Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում տեղադրեց $160 մլն արժողությամբ բաժնետոմսեր` վրացական բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ մասնկցելով LSE սակարկություններին:

«Банк Грузии» планирует выпустить еврооблигации
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на «Новости-Грузия», эксклюзивным менеджером по размещению облигаций «Банк Грузии» является американская компания «Меррил Линч».
Начиная с 22 января «Меррил Линч» планирует провести презентации по представлению облигаций в Сингапуре, Гонконге и в четырех европейских странах. По результатам презентаций будет проведен анализ спроса и определен объем эмиссии ценных бумаг и их стоимость.
Согласно стратегии развития, в течение 2007 года «Банк Грузии» планирует увеличить активы на 70%, в том числе чистые активы - на 50%. Для осуществление поставленных целей банку необходимо привлечь дополнительные финансы в размере около $ 400 млн.
29 ноября «Банк Грузии» разместил на Лондонской фондовой бирже акции на сумму в $ 160 млн, впервые в истории грузинской банковской системы приняв участие в торгах на LSE.