Մինչեվ ամսվա վերջ Հայաստանը կստանա առաջին չափաբաժինը ամերկյան “Հազարամյակի մարտահրավերներ“ կորպորացիայից
07.11.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 7 նոյեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Մինչեւ նոյեմբերի վերջ Հայաստանը կստանա առաջին չափաբաժինը ամերիկյան “Հազարամյակի մարտահրավերներ” կորպորացիայից, այսօր Երեւանում հայտարարել է վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ •ործակալությունը, մեկնաբանելով Freedom House կազմակերպության կոչը կորպորացիայի ղեկավարությանը` Հայաստանի ծրագրի գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ, Անդրանիկ Մարգարյանը հիշեցրել է, որ “Հազարամյակի մարտահրավերներ” ծրագրում ներգրավված երկրների համար օգտագործում են գնահատման 16 չափանիշներ: Կառավարության ղեկավարն ասել է, որ Freedom House-ի քննադատությունը Հայաստանի նկատմամբ վերաբերվում էր միայն մեկ չափանիշին, եւ դա առիթ չի դառնա ֆինանսավորումը դադարեցնելու համար:
2005 թվականի դեկտեմբերի 20-ին “Հազարամյակի մարտահրավերներ” ամերիկյան կորպորացիան հայտարարեց առաջիկա հինգ տարում Հայաստանին 235 միլիոն դոլար տրամադրելու մասին: Այդ միջոցները ուղղվելու են աղքատության կրճատմանը Հայաստանի գյուղական համայնքներում, որտեղ ապրում է երկրի բնակչության 35 տոկոսը:
Կորպորացիայի միջոցները օգտագործվելու են գյուղական ճանապարհների եւ ոռոգման համակարգերի վերականգնման նպատակով: 943 կիլոմետր գյուղական ճանապարհների վերանորոգմանը կուղղվի 67 միլիոն դոլար: Ոռոգմնան բնագավառում նախագծերի ֆինանսավորումը կկազմի 146 միլիոն դոլար:
Ակնկալվում է, որ այս ծրագրերի իրագործումը անմիջական ազդեցություն կունենա գյուղական բնակչության 75 տոկոսի աշխատանքային պայմանների բարելավման վրա եւ թույլ կտա ավելացնել նրանց տարեկան համախառն եկամուտը մինչեւ 36 միլիոն դոլար 2010 թվականին եւ մինչեւ 113 միլիոն դոլար` 2015-ին:

До конца ноября Армения получит первый транш от американской корпорации «Вызовы тысячелетия», заявил премьер-министр
07.11.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 7 ноября /Медиамакс/. До конца ноября Армения получит первый транш от американской корпорации «Вызовы тысячелетия» /MCC/, заявил сегодня в Ереване премьер-министр Андраник Маргарян.
Как сообщает агентство Медиамакс, комментируя обращение организации Freedom House к руководству корпорации с призывом приостановить действие программы для Армении, Андраник Маргарян напомнил, что для оценки вовлеченных в программу стран MCC использует 16 критериев. Главы правительства сказал, что критика Freedom House в адрес Армении касалась лишь одного критерия, и это не станет подовом для прекращения финансирования.
20 декабря 2005 года американская корпорация «Вызовы Тысячелетия» /МСС/ объявила о выделении Армении $235 млн 650 тыс. на ближайшие 5 лет. Средства будут направлены на сокращение бедности в сельских регионах Армении, где живет больше миллиона граждан республики, или 35 процентов ее населения.
Средства MCC будут использованы для реабилитации сельских дорог и систем орошения в Армении. На реабилитацию 943 километров сельских дорог будет направлено $ 67 млн. Финансирование проектов в сфере орошения составит $ 146 млн.
Ожидается, что реализация этих проектов будет иметь непосредственное влияние на улучшение условий труда 75 % сельского населения Армении и позволит повысить их совокупный ежегодный доход до $36 млн в 2010 году и до $113 млн в 2015 году.