Վիվասել; բջջային օպերատորը եւ;Մայքրոսոֆտ; ընկերությունը ստորագրեցին ձեռնարկությունների միջեւ համագործակցության պայմանագիրը
06.10.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 6 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Բջջային օպերատոր "ՎիվաՍելը" եւ "Մայքրոսոֆթ" ընկերությունը ստորագրեցին Հայաստանում միասին աշխատելու վերաբերյալ համագործակցության պայմանագիր:
Պայմանագիրն աննախադեպ է նրանով, որ առաջինն է երբեւէ ստորագրված հայաստանյան ձեռնարկության եւ "Մայքրոսոֆթի" միջև` այս տարվա մայիսին Հայաստանում ընկերության ներկայացուցչության հիմնադրումից ի վեր:
"Մայքրոսոֆթի" հետ պայմանագիր ստորագրելով`"ՎիվաՍելը" հնարավորություն կստանա երեք տարվա ընթացքում համեմատաբար ցածր գնով ձեռք բերել եւ օգտվել "Մայքրոսոֆթ"-ի ծրագրերից: "ՎիվաՍելը" կստանա նաեւ տեխնիկական օժանդակություն, լիցենզավորման պարզեցված պայմաններից օգտվելու հնարավորություն, ինչպես նաեւ հնարավորություն կստանա իրականացնել իր անձնակազմի շարունակական ուսուցում:
" Մեզ համար մեծ պատիվ է "ՎիվաՍելի" հետ Հայաստանում աշխատելը", - ասաց "Մայքրոսոֆթի" Կենտրոնական և Արեւելկան Եվրոպայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը: "Մայքրոսոֆթը" երեւանյան իր գրասենյակը բացեց 2006 թ. մայիսին, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ հինգ ամիս անց մենք ստորագրում ենք մեր առաջին "Ձեռնարկությունների միջև համագործակցության" պայմանագիրը, ինչը խթան է հանդիսանում մեր որոշման համար` ներդրումներ կատարել Հայաստանում", - ասաց նա:
"ՎիվաՍելը" կարեւորում է ձեռնարկության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համակարգի ստանդարտիզացումը: "Մայքրոսոֆթի" հետ եռամյա պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի մեր ընկերության հաջողությանը: Այս պայմանագրի ստորագրումը պայմանավորված է նաեւ մտավոր սեփականության իրավունքը հարգելու "ՎիվաՍելի" վարած քաղաքականությամբ", - ասաց "ՎիվաՍելի" գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՙՍտանդարտիզացնելով ձեռնարկության տեղեկատվական համակարգը եւ ձեռք բերելով "Մայքրոսոֆթի" հուսալի եւ այդ կազմակերպության կողմից վերահսկվող ծրագրեր, "ՎիվաՍելն" ապահովագրում է իրեն կեղծ ծրագրերից եւ նվազագույնի է հասցնում իր անվտանգության և ապահովության հետ կապված ռիսկերը, որոնք սպառնում են կեղծ ծրագրերի օգտագործման դեպքում", - նշեց Ռալֆ Յիրիկյանը:

Сотовый оператор VivaCell и Microsoft подписали трехлетнее соглашение
Ереван, 6 октября /Медиамакс/. Сотовый оператор VivaCell и корпорация Microsoft подписали соглашения о сотрудничестве и о совместной работе в Армении. Как сообщает агентство Медиамакс, Microsoft впервые подписывает подобные соглашения с армянской компанией после открытия своего представительства в Ереване в мае этого года.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе VivaCell, благодаря подписанным соглашениям, в течение 3 лет сотовый оператор будет покупать программное обеспечение
Microsoft по специальным ценам. VivaCell также будет получать от Microsoft техническую поддержку, возможность использования упрощенных схем лицензирования и обучения персонала для использования новых технологий Microsoft.
Вице-президент Microsoft по странам Центральной и Восточной Европы Ваге Торосян сказал, что компания «воодушевлена перспективой совместной работы с VivaCell в Армении».
«Я очень доволен тем, что спустя 5 месяцев после открытия нашего представительства в Ереване, мы подписали первое соглашение такого рода, которое укрепляет наше решение инвестировать в Армению», - сказал Ваге Торосян.
«VivaCell уделяет важное значение стандартизации информационных технологий в нашей компании, и подписание трехлетнего соглашения с Microsoft усилит наши деловые достижения. Решение подписать соглашение продиктовано также корпоративной политикой VivaCell по защите прав на интеллектуальную собственность», - сказал генеральный директор VivaCell Ральф Йирикян.