6 բանկեր եւ 2 վարկային կազմակերպություններ ընդգրկվել են KfW բանկի “Հիփոթեքային շուկայի կայուն զարգացում” ծրագրում
04.10.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 4 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.Հայկական 6 բանկեր եւ երկու վարկային կազմակերպություններ ընտրվել են գերմանական KfW բանկի “Հիփոթեքային շուկայի կայուն զարգացում” ծրագրում ընդգրկվելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Կենտրոնական Բանկի նախագաի տեղակալ Արթուր Ջավադյանն այսօր հայտնել է, որ ծրագրում ընդգրկվել են “Հայէկոնոմբանկը, “Արարատ Բանկը”, “Առէկսիմբանկը”, “Կասկադ Բանկը”, “Ինեկոբանկը”, “ԻԹԲ Միջազգային առեւտրային բանկը” եւ “Առաջին հիփոթեքային” եւ “Վաշինգթոն Քափիթալ” վարկային կազմակերպությունները:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքն է 12 մլն. եվրո, միջոցները տրամադրվելու են երկու մասնաբաժնով` յուրաքանչյուրը 6 մլն. եվրո: Ծրագրի շրջանակներում գերմանական կողմը կտրամադրի նաեւ 1 մլն. եվրո դրամաշնորհ` խորհրդատվական ծառայությունների եւ 0,5 մլն. եվրո` կրթական միջոցառումների համար:
Ծրագրում ներգրավված բանկերը հիփոթեքային վարկեր են տրամադրելու առնվազն 10 տարով: Վարկի չափը չի գերազանցելու 12 մլն դրամը, իսկ տոկոսադրույքները սահմանվելու են հաշվի առնելով շուկայական ցուցանիշները:
2006 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ, հայկական առեւտրային բանկերի հիփոթեքային պորտֆելը կազմել էր 19,5 մլրդ. դրամ: Դրամով տրամադրվել էր 3 մլրդ դրամ, իսկ դոլարով` 40 միլիոն: Տոկոսադրույքները տատանվում են 10-ից մինչեւ 15%:
Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ տարբեր գնահատականների համաձայն հիփոթեքայի պահանջարկը Հայաստանում կազմում է 150-250 մլն դոլար:

6 банков и две кредитные организации отобраны для участия в программе KfW «Стабильное развитие ипотечного рынка»
04.10.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 4 октября /Медиамакс/. 6 армянских банков и две кредитные организации отобраны для участия в программе немецкого банка KfW «Стабильное развитие ипотечного рынка».
Как сообщает агентство Медиамакс, заместитель председателя Центрального банка Армении Артур Джавадян сообщил сегодня, что в программу включены «Армэкономбанк», «Арарат Банк», «Арэксимбанк», «Каскад Банк», «Инекобанк», «ИТБ Международный торговый банк» и кредитные организации «Первая ипотечная компания» и «Вашингтон Кэпитал».
Общая стоимость программы составляет 12 млн. евро, средства будут предоставлены двумя траншами по 6 млн. евро. В рамках программы, немецкая сторона предоставит также грант в размере 1 млн. евро на консультационные услуги и 0,5 млн. евро - на образовательные мероприятия.
Вовлеченные в программу банки будут выделять ипотечные кредиты не менее чем на 10 лет. Сумма кредита не будет превышать 12 млн. драмов, а процентные ставки будут устанавливаться с учетом рыночных показателей.
По состоянию на 1 сентября 2006 года, ипотечный портфель армянских коммерческих банков составил 19,5 млрд. драмов. В драмах было предоставлено 3 млрд. драмов, в долларах США - $ 40 млн. Процентные ставки колеблются от 10 до 15%.