Հայաստանի արտաքին առեւտրի համակարգը բարեփոխման կարիք ունի, կարծում է IFC դեպարտամենտի տնօրենը
Երեւան, 2 հոկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի արտաքին առեւտրի համակարգը բարեփոխման կարիք ունի,այսօր Երեւանում հայտարարել է Համաշխարհային Բանկի Միջազգային ֆինանասկան կորպորացիայի /IFC/ մոնիտորինգի, վերլուծության ու քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Սիմեոն Դյանկովը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Սիմեոն Դյանկովն ասել է, որ այդ բնագավառի բարեփոխումների հարցում Հայաստանը բավականին հետ է մնում այլ երկրներից` Doing Business 2005-2006 համաշխարհային վարկանիշում:
IFC դեպարտամենտի տնօրենը կարծում է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել մաքսային գործառույթների պարզեցման վրա: Սիմեոն Դյանկովը բերեց Վրաստանի օրինակը, որտեղ նախկինում արտահանման եւ ներմուծման գրծընթացում վերգրավված 7 կազմակերպությունների փոխարեն այսօր գործում է միայն մեկը:
IFC զեկույցի համաձայն, ներկայումս Հայաստանը զբաղեցնում է է Doing Business 2005-2006 համաշխարհային վարկանիշի 34-րդ տեղը, Վրաստանը ` 37-րդ, իսկ Ադրբեջանը` 99-րդ: Սակայն, նշել է Սիմեոն Դյանկովը, եթե Հայաստանի կառավարությունը չարագացնի բարեփոխումների գործընթացը` հաջորդ տարի Վրաստանը կարող է առաջ անցնել Հայաստանից:

Система внешней торговли Армении нуждается в реформировании, заявил директор департамента IFC
Ереван, 3 октября /Медиамакс/. Система внешней торговли Армении нуждается в реформировании, заявил сегодня в Ереване директор департамента мониторинга, аналитики и политики Международной финансовой корпорации /IFC/ Симеон Дьянков /Simeon Djankov/.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на брифинге в Ереване, Симеон Дьянков сказал, что по реформам в этой сфере Армения значительно отстает от других стран в мировом рейтинге Doing Business 2005-2006.
Директор департамента IFC считает, что Армении следует обратить особое внимание на упрощение таможенных процедур. Симеон Дьянков привел пример Грузии, где вместо прежних 7 организаций, вовлеченных в процесс экспорта и импорта, сейчас действует всего одна структура.
Согласно докладу IFC, в настоящее время Армения находится на 34 месте в мировом рейтинге Doing Business 2005-2006, Грузия - на 37-м, Азербайджан - на 99-м. Однако, заметил Симеон Дьянков, если правительство Армении не ускорит реформы, на следующий год Грузия может обойти Армению в рейтинге.