Ադրբեջանի ԿԲ-ն մտադիր չի բանկեր փակել
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը (ԱԿԲ) մտադիր չի փակել այն բանկերը, որոնց ընդհանուր կապիտալը չի համապատասխանում իր նորմատիվ պահանջներին:
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, այս մասին ասել է ԱԿԲ-ի նախագահ Էլման Ռուստամովը:
2015թ. հունվարի 1-ից բանկերի ընդհանուր կապիտալի չափի հետ կապված Կենտրոնական բանկի պահանջը սահմանվել է 50 մլն մանաթ (շուրջ $47 մլն):
«ԿԲ-ն պայմանագրեր է կնքել այն բանկերի ղեկավարությունների հետ, որոնց ընդհանուր կապիտալը չի կազմում 50 մլն մանաթ: Նման իրավիճակում բանկերի փակումը կարող է բացասական ազդեցություն գործել շուկայի վրա: Մենք բանկերի հետ ստորագրել ենք կապիտալացման հատուկ ծրագիր, այնպես որ նրանք չեն փակվի եւ կշարունակեն գործունեությունը»,- ասել է Էլման Ռուստամովը:
Ինչպես նշել է ԱԿԲ-ի ղեկավարը, ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի բանկային հատվածում լուրջ խնդիրներ չկան, մասնավոր բանկային հատվածը լավ կապիտալացված է, ինչը թույլ է տալիս նրանց ինքնուրույն լուծել որոշակի խնդիրներ:
Էլման Ռուստամովը նաեւ ասել է, որ պետք չէ լուրջ փոփոխություններ ակնկալել Ադրբեջանի փոխարժեքային քաղաքականության հարցում:
«Նավթի կանխատեսվող գների եւ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների շրջանակում մենք մինչեւ տարեվերջ լուրջ փոփոխություններ չենք ակնկալում մանաթի փոխարժեքի հարցում»,- ասել է նա:

ЦБ Азербайджана не планирует закрывать банки
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) не планирует закрывать банки, совокупный капитал которых не соответствует его нормативным требованиям.
Как сообщает Trend, об этом сказал председатель ЦБА Эльман Рустамов.
С первого января 2015 года требование Центробанка к минимальному размеру совокупного капитала банков было определено на уровне 50 миллионов манатов (около $47 млн).
«Центробанк подписал соглашения с руководством банков, чей совокупный капитал не достигает 50 миллионов манатов. В такой ситуации закрытие банков могло бы оказать негативное влияние на рынок. Мы подписали с банками специальную программу капитализации, так что они не закроются и продолжат свою деятельность», - сказал Рустамов.
Как отметил глава ЦБА, в целом в банковском секторе Азербайджана нет существенных
проблем, частный банковский сектор хорошо капитализирован, что позволило ему самостоятельно решить определенные проблемы.
Эльман Рустамов также сказал, что серьезных изменений в курсовой политике Азербайджана ожидать не стоит.