ԵԿԲ-ն ամպային աութսորսինգի նոր կանոնների հանրային քննարկում է նախաձեռնել
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) հանրային քննարկում է նախաձեռնել ամպային ծառայություններ մատուցողներին ամպային ծառայությունների աութսորսինգի վերաբերյալ իր նոր ուղեցույցի շուրջ:
Փաստաթղթի նպատակն է պարզաբանել ԵԿԲ վերահսկողության ներքո գտնվող բանկերի վերաբերյալ համապատասխան իրավական պահանջների մեկնաբանությունը եւ ակնկալիքները:
Բանկերն ավելի հաճախ են օգտվում երրորդ կողմի մատակարարների ամպային հաշվողական ծառայություններից եւ հասանելիություն են ստանում ավելի էժան, ճկուն եւ անվտանգ ծառայություններին: Միեւնույն ժամանակ, երրորդ կողմից կախվածությունը նաեւ զգալի ռիսկեր է պարունակում, ներառյալ ՏՏ անվտանգության խնդիրները եւ բիզնեսի հնարավոր խափանումները:
Բացի այդ, ամպային ծառայությունների շուկան շատ կենտրոնացված է՝ շատ բանկեր կախված են սահմանափակ թվով ծառայություններ մատուցողներից, որոնց մեծ մասը գտնվում է Եվրոպայից դուրս:
2023 թվականին վերահսկողական վերլուծության եւ գնահատման ընթացքում ԵԿԲ-ն հայտնաբերել էր մի քանի խոցելիություն բանկերի ՏՏ աութսորսինգի համաձայնագրերում։ Երրորդ կողմի ռիսկերի կառավարումը, ներառյալ ամպային աութսորսինգը, ԵԿԲ-ի համար 2024-ից 2026 թթ. հանդիսանում է վերահսկիչ առաջնահերթություն:

ЕЦБ начал консультации о новых правилах облачного аутсорсинга
Европейский центральный банк (ЕЦБ) инициировал общественные консультации вокруг своему нового руководства, касающегося аутсорсинга облачных услуг поставщикам облачных услуг.
Целью документа является разъяснить интерпретацию ЕЦБ соответствующих законодательных требований и его ожиданий в отношении банков, находящихся под его надзором.
Банки все чаще используют услуги облачных вычислений от сторонних поставщиков и получают доступ к потенциально более дешевым, гибким и безопасным услугам. В то же время, зависимость от третьих сторон также порождает значительные риски, включая проблемы ИТ-безопасности и потенциальные сбои в работе бизнеса.
Кроме того, рынок облачных услуг очень концентрирован: многие банки зависят от ограниченного числа поставщиков услуг, большинство из которых базируются за пределами Европы.
В ходе надзорного анализа и оценки в 2023 году ЕЦБ выявил несколько уязвимостей в соглашениях банков по ИТ-аутсорсингу. Управление рисками третьих сторон, включая облачный аутсорсинг, является главным надзорным приоритетом для ЕЦБ в период с 2024 по 2026 годы.