ԵԿԲ-ն ամպային աութսորսինգի նոր կանոնների հանրային քննարկում է նախաձեռնել
06.06.2024 | 14:16 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Ֆինտեխ /
Լուսանկարը՝ https://www.globalgovernmentfintech.com/
Փաստաթղթի նպատակն է պարզաբանել ԵԿԲ վերահսկողության ներքո գտնվող բանկերի վերաբերյալ համապատասխան իրավական պահանջների մեկնաբանությունը եւ ակնկալիքները:
Բանկերն ավելի հաճախ են օգտվում երրորդ կողմի մատակարարների ամպային հաշվողական ծառայություններից եւ հասանելիություն են ստանում ավելի էժան, ճկուն եւ անվտանգ ծառայություններին: Միեւնույն ժամանակ, երրորդ կողմից կախվածությունը նաեւ զգալի ռիսկեր է պարունակում, ներառյալ ՏՏ անվտանգության խնդիրները եւ բիզնեսի հնարավոր խափանումները:
Բացի այդ, ամպային ծառայությունների շուկան շատ կենտրոնացված է՝ շատ բանկեր կախված են սահմանափակ թվով ծառայություններ մատուցողներից, որոնց մեծ մասը գտնվում է Եվրոպայից դուրս:
2023 թվականին վերահսկողական վերլուծության եւ գնահատման ընթացքում ԵԿԲ-ն հայտնաբերել էր մի քանի խոցելիություն բանկերի ՏՏ աութսորսինգի համաձայնագրերում։ Երրորդ կողմի ռիսկերի կառավարումը, ներառյալ ամպային աութսորսինգը, ԵԿԲ-ի համար 2024-ից 2026 թթ. հանդիսանում է վերահսկիչ առաջնահերթություն:
Հանրային քննարկումները կտեւեն մինչեւ հուլիսի 15-ը։