Միջազգային հաշվարկների բանկն առաջարկում է զսպել Big Tech-ի աճող իշխանությունը
Միջազգային հաշվարկների բանկը (BIS) առաջարկում է համաշխարհային ֆինանսական կարգավորիչներին ուժեղացնել վերահսկողությունը տեխնոլոգիական խոշոր ընկերությունների (Big Tech) նկատմամբ` իրենց շուկայական աճող իշխանությունը զսպելու, ֆինանսական կայունության հնարավոր սպառնալիքները եւ տվյալների գաղտնիության հետ կապված խնդիրները վերացնելու համար, գրում է Bloomchain.ru-ն:
BIS-ի գլխավոր մենեջեր Ագուստին Կարստենսը եւ նրա երեք գործընկերները հայտարարել են, որ ներկայիս համակարգը «դժվար թե համարժեք պատասխան տա» ֆինանսական ոլորտում Big Tech-ի հայտնվելուն:
«Ընթացիկ կառուցվածքը հաշվի չի առնում ֆինանսական ոլորտի վրա Big Tech-ի պոտենցիալ (միգուցե՝ գլոբալ) համակարգային ազդեցությունը եւ հնարավոր կողմնակի ներգործությունները»,- գրել են պաշտոնյաները: Վճարային ընկերությունների համար ներկայումս գործող լիցենզավորման պահանջները «ձեւավորվել էին դրամական փոխանցումների ծառայությունների փոքր մատակարարների համար»:
Փաստաթղթում ընդգծվում է Google-ի եւ Facebook-ի օգտատերերի թվի աճը, ինչպես նաեւ այն հանգամանքը, որ Alibaba Group-ին եւ Tencent-ին Չինաստանում բաժին է ընկնում մոբայլ վճարումների շուկայի ավելի քան 90%-ը: BIS-ի ղեկավարների կարծիքով՝ ֆինանսական ծառայությունների ոլորտում տեխնոլոգիական ընկերությունների աճը պայմանավորված է նոր պրոդուկտների ներդրման արագությամբ, օգտատերերի մեծ բազայով եւ ցանցային ներգործությամբ:
BIS-ը նշում է կենտրոնական բանկերի եւ ֆինանսական մարմինների ղեկավարների աճող անհանգստությունը՝ պայմանավորված նոր տեխնոլոգիաներով, որոնք դուրս են գալիս ավանդական բանկային համակարգի շրջանակից:
BIS-ի ներկայացուցիչներն առաջարկում են ավելի հստակ կանոններ սահմանել տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, ինչպես դա արվել է ԵՄ-ում, Չինաստանում եւ ԱՄՆ-ում: Այս իրավասությունները սահմանել են դրույթներ, որոնք կանխում են խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից տվյալների կենտրոնացումը եւ հակամրցակցային գործելակերպը:

Банк международных расчетов предлагаeт сдержать растущую власть Big Tech
Банк международных расчетов (BIS) предлагаeт мировым финансовым регуляторам усилить надзор за крупнейшими технологическими компаниями (Big Tech), чтобы сдержать их растущую рыночную власть, устранить возможные угрозы финансовой стабильности и проблемы, связанные с конфиденциальностью данных, пишет Bloomchain.ru.
Генеральный менеджер BIS Агустин Карстенс и трое его коллег заявили, что нынешняя система «скорее всего не даст адекватного ответа» на появление Big Tech в финансовой отрасли.
«Текущая структура не учитывает потенциальное (возможно, глобальное) системное воздействие Big Tech на финансовый сектор и возможные побочные эффекты»,- написали официальные лица. Применяемые в настоящий момент лицензионные требования для платежных фирм «были сформулированы для небольших поставщиков услуг денежных переводов».
В документе подчеркивается рост числа пользователей Google и Facebook, а также то обстоятельство, что Alibaba Group и Tencent принадлежит более 90% доли рынка мобильных платежей в Китае. По словам руководителей BIS, рост технологических компаний в сфере финансовых услуг обусловлен скоростью внедрения новых продуктов, обширной пользовательской базой и сетевым эффектом.
BIS обращает внимание на растущее беспокойство руководителей центральных банков и финансовых органов новыми технологиями, выходящими за рамки традиционной банковской системы.
Представители BIS предлагают введение более четких правил для технологических компаний, как это сделали в ЕС, Китае и США. Эти юрисдикции ввели положения, направленные на предотвращение концентрации данных в одних руках и антиконкурентной практики со стороны крупных технологических компаний.