Գերմանական ինշուրտեխ ստարտափը ռեկորդային $650 մլն է ներգրավել
Գերմանական Wefox թվային ապահովագրական ստարտափը ներգրավել է $650 մլն. ներդրողներն ինշուրտեխ ընկերությունը գնահատել են $3 մլրդ, հաղորդում է Forinsurer.com-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը:
Սա վերջին տարիների ամենախոշոր ներդրումներից մեկն է ինշուրտեխ ոլորտում։ Wefox-ի գնահատումը եռապատկվել է 2019 թվականից ի վեր, երբ ստարտափը ներդրողներ էր ներգրավել:
Ներդրումները գլխավորել է բեռլինյան Target Global վենչուրային հիմնադրամը, որի գլխավոր գործընկեր Յարոն Վալերը հույս է հայտնել, որ Wefox-ը կկենտրոնանա Եվրոպայում աճի վրա՝ նախքան հաջորդ տարի ԱՄՆ-ում եւ Ասիայում գործարկվելը:
Wefox-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Ջուլիան Թեյքեն տեղեկացրել է, որ ներդրումային փուլը մեծ պահանջարկ է վայելել ներդրողների կողմից, քանի որ Wefox-ն ավելի արագ եւ շահութաբեր էր աճում, քան իր հետ մրցակցող առցանց ապահովագրողները, որոնք կորուստներ են կրում:
Wefox-ն առաջարկում է թվային գործիքներ, որոնք ապահովագրական գործակալներին հնարավորություն են տալիս օպտիմալացնել եւ ավտոմատացնել վաճառքի աշխատատար գործընթացները: Գործակալները 10 պոլիսներից 9-ը վաճառում են Եվրոպայում, ինչի արդյունքում սպառողների հետ անմիջապես աշխատող մրցակիցները, օրինակ՝ Lemonade-ը, պայքարում են շուկայի ավելի փոքր մասնաբաժնի համար:
Wefox-ը, որը ներկա է Գերմանիայում, Շվեյցարիայում եւ Լեհաստանում, ստացված ֆինանսավորումն օգտագործելու է Եվրոպայում ընդլայնվելու համար: Ընկերությունը նպատակ ունի ավելացնել իր եկամուտը 2020 թվականի $143 միլիոնից մինչեւ $350 միլիոն:
Wefox-ը հաջորդ տարվանից ակնկալում է ապահովագրավճարներից եւ միջնորդավճարներից ստացված եկամտի հավասարաչափ բաժանում՝ պայմանավորված ծառայությունների տեսականու ընդլայնմամբ:
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա տվյալների ընդլայնված վերլուծությունը եւ հաճախորդների հետ փոխգործակցության ավելի քան 80%-ն ավտոմատացնելու ունակությունը վկայում են այն մասին, որ Wefox-ը կարող է դիմումներն ավելի արագ եւ էժան մշակել, քան ավանդական ապահովագրական ընկերությունները:

Немецкий иншуртех-стартап привлек рекордные $650 млн
Немецкий стартап по цифровому страхованию Wefox привлек $650 млн, инвесторы оценили иншуртех-компанию в $3 млрд, cообщает Forinsurer.com со ссылкой на Reuters.
Это одна из крупнейших инвестиций в иншуртех-сектор за последнее время․ Оценка Wefox выросла в цене в 3 раза с момента привлечения инвесторов в 2019 году.
Инвестиции возглавил берлинский венчурный фонд Target Global, генеральный партнер которого Ярон Валлер выразил надежду, что Wefox сосредоточится на росте в Европе, прежде чем в следующем году будет запущен в США и Азии.
Основатель и генеральный директор Wefox Джулиан Тейке сообщил, что раунд серии C привлек сильный спрос инвесторов, потому что Wefox рос быстрее и прибыльнее, чем конкурирующие онлайн-страховщики, которые несут убытки.
Wefox предлагает цифровые инструменты, позволяющие страховым агентам оптимизировать и автоматизировать трудоемкие процессы продажи. Агенты продают 9 из 10-и полисов в Европе, в результате чего конкуренты, работающие напрямую с потребителями, такие как Lemonade, борются за меньшую часть рынка.
Wefox, который присутствует в Германии, Швейцарии и Польше, будет использовать полученное финансирование для расширения в Европе. Компания стремится увеличить выручку с $143 млн в 2020 году до $350 млн.
Wefox ожидает равномерного разделения доходов от страховых премий и комиссионных со следующего года, что обусловлено расширением ассортимента ее продуктов.
Что касается затрат, то расширенная аналитика данных и ее способность автоматизировать более 80% взаимодействий с клиентами означают, что Wefox может обрабатывать претензии быстрее и дешевле, чем традиционные страховщики.