American Express-ը բլոկչեյնով գործող արագ փոխանցումների համակարգ է մշակել
American Express-ը, համագործակցելով Ripple ֆինտեխ ընկերության եւ Santander բրիտանական բանկի հետ, բլոկչեյն տեխնոլոգիայի հիման վրա ակնթարթային դրամական փոխանցումների համակարգ է գործարկել:
Ինչպես նշված է American Express ընկերության պաշտոնական կայքում, համակարգը նախատեսված է կորպորատիվ հաճախորդների միջեւ (B2B) միջսահմանային վճարումների համար:
«American Express-ը նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման հարուստ փորձ ունի: Ripple-ի եւ Santander-ի հետ մեր համագործակցությունն ուղղված է աշխարհում փողի շարժի ապահովման գործընթացի կատարելագործմանը»,- նշել է American Express-ի գլխավոր տեղեկատվական տնօրեն Մարկ Գորդոնը:
«Սրանով մենք լուրջ քայլ ենք կատարում՝ ուղղված կորպորատիվ հաճախորդների՝ միջազգային փոխանցումների հետ կապված խնդիրների լուծմանը: Օրեր տեւող փոխանցումներն այսուհետեւ կկատարվեն իրական ժամանակում` հնարավորություն տալով փողին՝ տեղաշարժվելու բիզնեսին համընթաց: Եվ սա դեռ ընդամենը սկիզբն է»,- ընդգծել է Ripple-ի գործադիր տնօրեն Բրեդ Գարլինգհաուսը:

American Express запустила систему мгновенных переводов на основе блокчейна
American Express в сотрудничестве с финтех-компанией Ripple и британским банком Santander запустила систему мгновенных денежных переводов, основанную на технологии блокчейн.
Как отмечается на официальном сайте компании American Express, система предназначена для трансграничных платежей между корпоративными клиентами (B2B).
«American Express имеет богатый опыт в области применения новейших технологий. Сотрудничество с Ripple и Santander направлено на усовершенствование процессов перемещения денег по всему миру»,- подчеркнул главный информационный директор American Express Марк Гордон.
«Запуская систему, мы делаем важный шаг в направлении решения проблем в области международных переводов для корпоративных клиентов. Переводы, которые длились нескольких дней, отныне будут завершаться в режиме реального времени, что позволит деньгам двигаться так же быстро, как и бизнес сегодня. И это только начало»,- отметил исполнительный директор Ripple Брэд Гарлингхаус.