Վերջին 23 տարիների ընթացքում Ռուբեն Մելիքյանը զբաղեցրել է պատասխանատու ղեկավար պաշտոններ տարբեր ոլորտներում գործող ընկերություններում՝ ձեռք բերելով փորձառություն տնտեսության բազմապիսի ճյուղերում՝ ներքին եւ արտաքին աուդիտ, մանրածախ ու մեծածախ առեւտուր եւ բանկային համակարգ: Ռուբեն Մելիքյանը ACCA-ի լիակատար անդամ է, Oxford-ի համալսարանի շրջանավարտ (Executive MBA), ինչպես նաեւ ստացել է New York-ի համալսարանի «Բիզնեսի խորացված գնահատում» մասնագիտացման հավաստագիր (Certificate on Advanced Corporate Valuation)։
Սույն հետազոտության նպատակն է վերլուծել Հայաստանի բանկային համակարգի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները 2024 թվականի 9 ամիսների համար:
2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում գործող բանկերի ընդհանուր զուտ շահույթը կազմում է 268 մլրդ ՀՀ դրամ, ինչը 53 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 25%-ով ավելի է, քան 2023 թվականի նույն ժամանակաշրջանում գրանցած արդյունքը։
Ըստ մեր նախնական կանխատեսումների, ՀՀ բանկային համակարգի կապիտալի շահութաբերության գործակիցը (ROE) 2024 թվականին կլինի շուրջ 20%, իսկ զուտ շահույթը շուրջ 900 մլն ԱՄՆ դոլար։
Նշված ժամանակաշրջանում բոլոր 18 բանկերը գրանցել են շահույթ:
Ամենամեծ շահույթն արձանագրել է Արդշինբանկը՝ շուրջ 82,6 մլրդ ՀՀ դրամ։ Արդշինբանկը նաեւ առաջատարն է ըստ ընդհանուր ակտիվների։
Բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում աճել է 14,3%-ով։
Առ 30.09.2024թ. ընդհանուր վարկային պորտֆելը հավասար է 5.752 մլրդ ՀՀ դրամի եւ կազմում է ընդհանուր ակտիվների 57%-ը։
Նշված ընդհանուր վարկային պորտֆելը ներառում է մանրածախ եւ կորպորատիվ վարկեր։
Ամենախոշոր 5 բանկերի (Ամերիաբանկ, Արդշինբանկ, Ակբա բանկ, Ամիօ բանկ եւ Ինեկոբանկ) ընդհանուր վարկային պորտֆելները կազմում են բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 60,4%-ը:
Ամերիաբանկի մասնաբաժինը ամենամեծն է՝ 19.7%:
Բանկային համակարգի կողմից թողարկված պարտատոմսերի մնացորդը 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում ավելացել է 78 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 20%-ով։
Առ 30.09.2024 բանկային համակարգի կողմից թողարկված պարտատոմսերի մնացորդը կազմում է շուրջ 467 մլրդ ՀՀ դրամ։
18 գործող բանկից պարտատոմսեր թողարկել է 13-ը։
2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալն աճել է 260 մլրդ ՀՀ դրամով, կամ 17,6%-ով ու կազմել 1.739 մլրդ ՀՀ դրամ։
Այս աճը հիմնականում պայմանավորված է գրանցված շահույթով, որը կազմել է 268 մլրդ ՀՀ դրամ։
Նշված ժամանակահատվածում 4 բանկեր էականորեն ավելացրել են իրենց կանոնադրական կապիտալները՝ ընդհանուր 83,4 մլրդ ՀՀ դրամով, հիմնականում կուտակված շահույթի հաշվին՝