ԵՄ-ն ՀՀ-ից սպասում է նոր բարեփոխումներ ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ բանակցություններ սկսելու համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին կոչ է արել ինտենսիվացնել բարեփոխումները առեւտրի ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահն այդ մասին ասել է մարտի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո:
«Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունները զարգանում են: Մենք, մասնավորապես, գոհ ենք ապագա Ասոցացման համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների շատ լավ առաջընթացից: Այդ հավակնոտ փաստաթուղթը մեր քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները կբարձրացնի նոր մակարդակի եւ Հայաստանը կմերձեցնի ԵՄ-ին: Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրային գոտու մասին համաձայնագիրը կուժեղացնի ՀՀ տնտեսական ինտեգրումը ԵՄ-ին: Հաշվի առնելով դա` ես վարչապետ Սարգսյանին կոչ եմ արել ինտենսիվացնել բարեփոխումները առեւտրի ոլորտում: Մենք պետք է հետագա առաջընթաց տեսնենք ինստիտուցիոնալ ու վարչական կարողությունների ապահովման եւ կարգավորման մեխանիզմների մերձեցման ոլորտում մինչ ազատ առեւտրի գոտու մասին բանակցությունների մեկնարկը: Այդ հարցը վարչապետի հետ քննարկելուց հետո ես հասկանում եմ, որ մեր հայ ընկերները համարում են, որ այդ բարեփոխումներն առաջնահերթ են Հայաստանի համար: Դա բխում է Հայաստանի շահերից եւ կարեւոր է ավելի լավ գործարար ու ներդրումային մթնոլորտ ունենալու համար»,- ասել է Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահը:
Ժոզե Մանուել Բարոզուն ասել է, որ այդ համատեքստում կարեւոր է նաեւ Հայաստանի կողմից ԱՀԿ-ի առջեւ իր պարտավորությունների լիարժեք կատարումը:

ЕС ждет от Армении новых реформ для начала переговоров о зоне свободной торговли
Ереван/Медиамакс/. Президент Европейской Комиссии Комиссии Жозе Мануэл Баррозу призвал премьер-министра Армении интенсифицировать реформы в торговой сфере.
Как сообщает Медиамакс, президент Европейской Комиссии сказал об этом 15 марта после встречи с Тиграном Саргсяном в Брюсселе.
«Отношения между Арменией и ЕС развиваются по нарастающей. Мы, в частности, удовлетворены очень хорошим прогрессом на переговорах о будушем Соглашении об Ассоциации. Этот амбициозный документ выведет наши политические и экономические отношения на новый уровень и приблизит Армению к ЕС. Соглашение о глубокой и всеобъемлющей свободной торговой зоне усилит экономическую интеграцию Армении с ЕС. С учетом этого я призвал премьер-министра Саргсяна интенсифицировать реформы в торговой сфере. Мы должны увидеть дальнейший прогресс в области обеспечения институциональных и административных возможностей и сближения регулятивных механизмов прежде чем начнем переговоры о зоне свободной торговли. После обсуждения данного вопроса с премьер-министром я понимаю, что наши армянские друзья считают, что эти реформы являются приоритетом для Армении. Это в интересах самой Армении и важно для лучшего делового и инвестиционного климата», - сказал президент Европейской Комиссии.
Жозе Мануэл Баррозу сказал, что в данном контексте также важно полноценное выполение Арменией своих обязательств перед ВТО.