Հայաստանում գործող գնաճի զսպման մոդելն իրեն չի արդարացնում, կարծում է ՀՅԴ ներկայացուցիչը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը կարծում է, որ Հայաստանում գործող` գնաճի զսպման մոդելն իրեն չի արդարացնում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում նա ասել է, որ այդ խնդիրը կապված է ոչ միայն երկրի տնտեսական համակարգի եւ դրա զարգացման որակական գործընթացների, այլեւ տարվող պետական քաղաքականության հետ:
«Սահմանադրության համաձայն, ինֆլյացիայի զսպման համար պատասխանատվությունը պետք է դրվի Կենտրոնական բանկի վրա, սակայն այն ի վիճակի չէ տնտեսությունում անցկացնել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք կհանգեցնեն գների մակարդակի արդյունավետ կարգավորմանը»,- ասել է նա:
Արծվիկ Մինասյանի կարծիքով, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնագոյացումը պետք է կատարվի «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ֆոնդային բորսայում:
Ինչ վերաբերում է գազի սակագներին, ապա, խորհրդարանականի խոսքերով, Հայաստանի իշխանություններն ի վիճակի են զսպել դրանք` «միայն թե ցանկություն լինի»:

Действующая в РА модель сдерживания инфляции не оправдывает себя, считает представитель «Дашнакцутюн»
24.01.2011 | 15:47 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. Член парламентской фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян считает, что действущая в Армении модель сдерживания инфляции не оправдывает себя.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, он сказал, что эта проблема связана не только с самой системой экономики страны и качественными процессами ее развития, но и проводимой государственной политикой.
«Согласно Конституции, ответственность за сдерживание инфляции возложена на Центральный банк, однако он не в состоянии проводить такие реформы в экономике, которые приведут к продуктивному урегулированию уровня цен»,- сказал он.
По мнению Арцвика Минасяна, ценообразование товаров первой необходимости должно установливаться на фондовой бирже «НАСДАК ОЭМЭКС Армения».
Что же касается тарифов на газ, то, по мнению парламентария, власти Армении в состоянии сдержать их, «было бы желание».