Վրաստանում $1 մլրդ հիմնական կապիտալով նոր բանկ կհիմնվի
Չինական China Energy Company Limited (CEFC) կորպորացիան եւ Eurasian Invest ընկերությունը մտադիր են Վրաստանում հիմնել բանկ, որի հիմնական կապիտալը կկազմի $1 մլրդ, իսկ պահուստայինը՝ $300 մլն։
Ինչպես հաղորդում է Newsgeorgia-ն, համապատասխան հուշագիրը նախօրեին ստորագրվել  է Պեկինում՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» միջազգային համաժողովի շրջանակում։
Վրացական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է երկրի փոխվարչապետ եւ ֆինանսների նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլին։
Համաձայն փաստաթղթի՝ երկու չինական ընկերությունները պարտավորվել են ստեղծել Վրաստանում նոր առեւտրային բանկ։ Կումսիշվիլիի փոխանցմամբ՝ CEFC-ի եւ Eurasian Invest-ի ներկայացուցիչներն արդեն դիմել են Վրաստանի Ազգային բանկ՝ պաշտոնական ընթացակարգերը սկսելու համար։
«Մեր երկրի բանկային համակարգի եւ տնտեսության զարգացման համար շատ կարեւոր է մրցակցությունը բանկայի հատվածում»,- նշել է Վրաստանի ֆինանսների նախարարը՝ հավելելով, որ Վրաստանում եւս մեկ խոշոր բանկի աշխատանքը շատ կարեւոր է նաեւ մասնավոր հատվածի զարգացման տեսանկյունից։
Պեկինում ընթացող «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երկօրյա համաժողովին մասնակցում են պատվիրակություններ 29 երկրից, ինչպես նաեւ մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, ընդհանուր թվով՝ 1200 մասնակից։
Ի դեպ, մեկ օր ավելի վաղ՝ մայիսի 13-ին, Չինաստանի եւ Վրաստանի միջեւ կնքվել էր ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր։
Այս հղումով կարող եք ծանոթանալ Banks.am-ի վերլուծական նյութին՝ նվիրված հայկական եւ վրացական բանկային հատվածների համեմատականին:

В Грузии откроется новый банк с основным капиталом в $1 млрд
Китайская корпорация «China Energy Company Limited» (CEFC) и компания «Eurasian Invest LLC» намерены основать в Грузии банк с основным капиталом в $1 млрд и накопленным капиталом в $300 млн.
Как отмечает Newsgeorgia, соответствующая декларациая была оформлена накануне в Пекине в рамках форума «Один пояс - один путь».
Со стороны Грузии под декларацией поставил подпись вице-премьер и министр финансов Димитри Кумсишвили.
В соответствии с документом, обе китайские компании взяли на себя обязательства создать в Грузии новый коммерческий банк. По словам Кумсишвили, представители CEFC и «Eurasian Invest LLC» уже обратились в Национальный банк Грузии, чтобы приступить к реализации всех официальных процедур.
«Для нашей банковской системы и развития экономики очень важна конкуренция в банковском секторе»,- отметил Кумсишвили. Он добавил, что начало работы еще одного крупного банка в Грузии также очень важно и для развития частного сектора.
В двухдневном форуме «Один пояс - один путь» участвуют делегации из 29-и стран, а также руководители ряда международных организаций. Общее число участников составляет 1,2 тыс. человек.
Отмечается также, что днем раньше - 13 мая, Китай и Грузия подписали соглашение о свободной торговле.
По этой ссылке можно ознакомиться с аналитическим материалом Banks.am, посвященного сравнительному анализу банковских систем Армении и Грузии.